Mit nevezünk szénhidrátnak?

A szénhidrátról, mint az egyik fő alap-tápanyagról sokunknak az édes íz, a csokoládé és számos más nyalánkság jut az elsőként eszébe. Ezzel nincs semmi probléma, mivel igazolt tény, hogy a magas kakaó tartalmú étcsokoládé serkenti az agyműködést, többek között endorfint is termel, amely az örömérzetet okozza. Noha egyesek megpróbálnak odafigyelni az elfogyasztott szénhidrát mennyiségére, viszont teljesen mégsem iktathatjuk ki az étrendünkből.

A szervezet és az agy működéséhez szükséges energiának a nagy részét szénhidrátokból fedezzük. Két nagy csoportba oszthatók, az egyszerű („jó” cukrok) és összetett („rossz” cukrok) szénhidrátokra.

Kép: cleaneating.hu
 

Az egyszerű cukrok közé a szőlőcukor, a galaktóz és a gyümölcscukor tartozik. Az említettek elfogyasztása semmilyen értékes tápanyagot nem jelent a szervezet számára. A glikémiás indexük magas, azaz gyorsan emelik a vércukorszintet. Az egyszerű cukrok nagymértékű fogyasztása a hasnyálmirigyet fokozott inzulintermelésre serkenti. Ez a folyamat hosszú távon, tehát az egyszerű cukrok túlzott bevitele a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek a kimerüléséhez, kezdetben csökkent glükóztoleranciához, később növekedett éhomi vércukorszinthez, majd kettestípusú cukorbetegséghez vezet. Ennek elkerülésének az érdekében cseréljük le a konyhapolcon lapuló kristály-, por- és kockacukrokat kalória és szénhidrát beszámítást nem igénylő természetes édesítőszerekre.

Kép: life.hu
 

A másik nagy csoportot az összetett szénhidrátok képezik, ahová a keményítőt és az élelmi rostokat soroljuk. Az élelmi rostok, melyek gyümölcsökben, zöldségekben, korpákban, olajos magvakban, magok külső héjában, fás szövetekben találhatóak, gyakorlatilag nem szolgáltatnak energiát, viszont lebontásuk során a vastagbél hámsejtjeinek fő energiaforrásai. Keményítőben gazdag élelmi anyagok a gabonafélék, valamint a belőlük feldolgozott termékek, pl. tészták, pékáruk, reggelizőpelyhek, sütemények. Keményítőt juttathatunk a szervezetünkbe a teljes kiőrlésű tönkölytermékek és a burgonya fogyasztásával is.

Kép: femcafe.hu
 

A hiba forrása nem feltétlenül a keményítő, hanem a keményitő tartalmú finomított élelmiszerek fogyasztása. Ha finomított formában fogyasztjuk el az említett élelmiszereket, akkor a rosttartalom hiányából következően megdobják a vércukorszintet, és ahogy feljebb említettük extra munkára serkentik a hasnyálmirigyet. A finomított termékeknek nemcsak a rost tartalma, hanem más ásványi anyag és a vitamin tartalma is hiányos.

Kép: fogyas.info
 

Mérhetetlenül káros a szervezetünkre az, ha a keményítőt magas hőmérsékletű zsiradékkal kombináljuk, mivel így nehezebben tudja hasznosítani az állati eredetű fehérjéket, ha koncentrált keményítő tartalmú étellel karöltve fogyasztjuk. Gondolok itt pl. a rántott hús párolt rizs vagy a marhapörkölt nokedlivel, milánói makaróni, rakott burgonya című történetekre. Az ilyen esetben a húsok mellé fogyasztjunk inkább zöldséget vagy salátát. A rizs köret helyett választjuk a barna fajtát, amely ételek alapanyaga is lehet. Kerüljük a zsírban vagy olajban sült burgonyát, választjuk a héjában főtt vagy héjában sült változatát.

Összefoglalva: Minden keményítő szénhidrát, de nem minden szénhidrát keményítő.  

 

Forrás: anifitt.eu