Talán ezek után kétszer meggondoljuk a ruhavásárlást - 39 ezer tonna kidobott ruha hever a sivatagban, még az űrből is lehet látni (FOTÓK)

  • Bulvár
camera

1

Talán ezek után kétszer meggondoljuk a ruhavásárlást - 39 ezer tonna kidobott ruha hever a sivatagban, még az űrből is lehet látni (FOTÓK)

-illusztráció- (Fotó: Pixabay) 

Megosztás

Dombhalomnyi  ruha, amelyet Bangladesben vagy Kínában készítenek, és az Egyesült Államok, Európa és Ázsia kiskereskedőihez szállítanak, Chilébe kerülnek, amikor az egyes darabok nem kelnek el - írja az Obkec.

Mintegy 39 ezer tonna ruhadarabot halmoznak fel az Atacama sivatagban található szemétlerakókban – írja a BusinessInsider. A közvéleményt megdöbbentették a ruhatelepről készült műholdfelvételek, amelyeket május 10-én tettek közzé a SkyFi portálon.

"A nagy felbontású kép műholdak segítségével készült, és azt mutatja, mekkora a halom a kép alján lévő városhoz képest"

– írták a SkyFi fejlesztői.

Franklin Zepeda, az EcoFibra alapítója, amely a szigetelőpanelek gyártása során próbálja újrahasznosítani a textíliákat, szintén beszélt a problémáról.Azt mondta, hogy ezeket a ruhákat nem lehet a kommunális hulladék közé dobni, mert nem bomlanak le, és vegyszereket tartalmaznak. A nem használt ruhák a chilei Iquique kikötője mellett hevernek, kevesebb mint két kilométerre a város szegényebb negyedeitől.

A szemétlerakó elsősorban a helyi nőket vonzza, akik ruhát keresnek, hogy elvigyék vagy eladják.

A divatipar célja, hogy megfizethető, divatos ruházatot biztosítson a fogyasztóknak, de az ENSZ szerint 2-8 százalékkal járul hozzá a globális szén-dioxid-kibocsátáshoz. Évente az összes textil 85 százaléka hulladéklerakókba kerül, a gyors divatruházat gyártása pedig hatalmas mennyiségű vizet igényel és szennyezi a vizeket. Az Ellen McArthur Alapítvány becslései szerint másodpercenként egy kukásautónyi ruhadarab kerül a szemétlerakóba.

Obkec/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program