A szlovákiai diákok PISA-teszten elért eredménye egy szóval: tragikus

camera

1

A szlovákiai diákok PISA-teszten elért eredménye egy szóval: tragikus

Illusztráció (Fotó: Pixabay) 

Megosztás

Tragikus eredményt értek el a 15 éves szlovákiai diákok a PISA 2022 nemzetközi felmérésen. Az olvasási készséget tekintve a diákok 30 százaléka a rizikós csoportba tartozik, az alapvető készségeket sem sajátították el. Matematikából még nagyobb a visszaesés – jelentette ki Tomáš Drucker (Hlas-SD) oktatási miniszter keddi sajtótájékoztatóján.

Figyelmeztette a politikusokat, hogy a felmérés eredményéről és az oktatásügyről zajló párbeszédbe ne vigyenek be olyan témákat, amik félreviszik a vitát, és az eredmények kapcsán ne robbantsanak ki kulturális-etikai háborút. A miniszter a diákok egyre csökkenő szövegértési képességeinek veszélyeire is felhívta a figyelmet.

„Az eredményért nem hibáztathatunk senki mást, más országokat, nem világméretű összeesküvésről van szó ellenünk, ez csakis a mi problémák, a Szlovák Köztársaságé. Ez egy nemzeti tragédia, az ok pedig az oktatásügy hosszú éveken át zajló elhanyagolása, anyagi és szakmai téren is”

– jelentette ki Drucker. Hozzátette, pontosan a szövegértés a legfontosabb ahhoz, hogy a diákok más tantárgyakból is jó eredményt érjenek el, ezzel függ össze a matematikából való jelentős visszaesés is a korábbi években végzett felmérések eredményeihez képest.

Arra is figyelmeztetett, hogy nem lehet azonnal észrevehető változásokra számítani, ezért az oktatási tárca vezetőjeként nem akar rögtön nagyszabású reformokba belevágni, a változtatások gyakorlatba való átültetésére fog összpontosítani. A kerettanterv reformjának elindítását örvendetes lépésnek tartja, hozzátette, nem is elsősorban a tartalmi részen, hanem az oktatási módszereken kell változtatni. Ismételten hangsúlyozta, akkor lehet előrelépés, ha a diákok felfogják azokat a feladatokat, amiket éppen tanulnak.


(TASR)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program