Szégyen, ahogy állunk hulladékfeldolgozásban

2019. szeptember 25. - 14:53 | Belföld

Az OECD tagállamai közül nem állunk valami jól.

Szégyen, ahogy állunk hulladékfeldolgozásban
Illusztráció - Cséfalvay Á. András

A The Global Waste Indexet a Sensoeno nevű társaság dolgozta ki, és a vizsgált

36 állam közül Szlovákia a hulladékfeldolgozásban kilencedik - hátulról. Ehhez hozzájárult, hogy az újrahasznosítás tekintetében az ötödik legrosszabbak vagyunk, míg a lerakatokra vitt hulladék tekintetében a 14-ikek hátulról, ami lényegében már középmezőny.

A kitermelt hulladék mennyiségét illetően ezzel szemben a hatodikok vagyunk - elölről! Az első helyeken Dél-Korea, Svédország és Japán végzett.

A The Global Waste Index listáján a szomszédos országok közül Lengyelország a 10. helyen végzett, elsősorban annak köszönhetően, hogy náluk a legalacsonyabb az egy főre eső hulladékmennyiség. Csehország a 12., Magyarország a 14., Ausztria pedig a 19.

A készítők rámutattak néhány érdekességre is, mint például hogy Új-Zéland kizárólag lerakatokon helyezi el a szemetét, Svájc pedig egyáltalán nem visz semmit lerakatra. A dánok égetik el a legtöbb szemetet a világon - egy főre számítva 415 kilót évente.

Amerika termeli a legtöbb szemetet, egy főre számítva 809 kilót. Törökország végzett a legutolsó helyen, ahol egyáltalán nem újrahasznosítanak és nem is égetik a szemetet, emellett pedig ott található a legtöbb illegális lerakat.

Az index a hulladékfeldolgozás legbiztonságosabb metódusait vizsgálja és aszerint pontozza azokat, hogy azokkal mennyi szén-dioxidot, metánt termelnek, vagy mekkora környezetszennyezést eredményez. Az újrahasznosításért maximum 4 pontot kaphattak az országok, az energetikai célú újrahasznosításért pedig 1-et. A lerakatokért három pontot is levonhattak, az illegális lerakatokért pedig hatot. Ugyancsak három ponttól eshetett el egy-egy ország, amelynek túl magas volt az egy főre eső kitermelt hulladékmennyisége.

(Denník N)