Perlik az egészségügyi biztosítók a minisztériumot egy méregdrága rákgyógyszer miatt

2016. augusztus 12. - 10:58 | Belföld

Tomáš Drucker (Smer-jelölt) a javasoltnál háromszor drágább gyógyszert hagyott jóvá - tudta meg a SME.

Perlik az egészségügyi biztosítók a minisztériumot egy méregdrága rákgyógyszer miatt
Tomáš Drucker (Fotó: TASR)

A költséghatékonyság szempontjából végzett elemzéshez képest az egészségügyi miniszter háromszor drágább gyógyszer biztosítók általi teljes térítését hagyta jóvá a tüdőrák kezelésére.

Az Union és a Dôvera emiatt a héten beperelte az egészségügyi minisztériumot.

A bíróság az elkövetkezendő hetekben dönthet.

A Vargatef nevű gyógyszert a német Boehringer Ingelheim gyártja, és a Docetaxel nevű gyógyszerrel együtt használják előrehaladott stádiumban lévő, áttétes tüdőrák kezelésére felnőtteknél, akik már átestek kemoterápiás kezelésen. A Vargatefet eddig nem térítette a biztosító, ezután viszont ha az orvos felírja a betegnek, akkor téríteniük kell. Ez az, ami zavaró.

Különösen azért, mert

egyetlen doboz 2369,77 euróba kerül, amivel a miniszter tulajdonképpen a gyártó által kért árat hagyta jóvá.

A gyógyszer költséghatékonysági elemzése szerint, amelyet a gyártónak a törvény szerint januárban el kellett készítenie, a térítés nem haladhatná meg a 780 eurót. Ehhez képest háromszor ilyen magas árat kellhet fizetni érte - írja a SME, amely birtokában van az elemzés és a miniszteri döntés is.

Hana Spitzer, a Boehringer Ingelheim szervezeti ügyekért felelős menedzsere azonban ennek kapcsán megjegyezte, hogy a 780 eurós összeg csak az eddig használt Docetaxelhez viszonyítja a másik gyógyszert. A Docetaxelt viszont saját felmérésük szerint csak a páciensek 8%-ának írták fel. Az egészségügyi tárca előírásai szerint azonban ennek az aránynak legalább tíz százaléknak kellene lennie a költséghatékonysághoz.

Az érveléssel egyetértett a tárca is, amelynek szóvivője, Stanislava Luptáková ezt még kiegészítette azzal is, hogy az összeg nem haladja meg az európai átlagot e gyógyszer esetében. A szóvivő szerint ebből kifolyólag nem volt ok arra, hogy ne hagyják jóvá az árat.

A Boehringer felmérését ugyanakkor a biztosítók SME által megkérdezett, de nevük elhallgatását kérő szakemberei egymástól függetlenül is megkérdőjelezték.

A felmérést ugyanis szerintük csak az onkológiai megbetegedésekkel foglalkozó intézmények korlátozott számában végezték. Úgy vélik, hogy ha az összesen figyelembe veszik, akkor a Docetaxellel kezelt betegek aránya magasabb lett volna. Ez azt jelentené, hogy teljesülne a minisztériumi előírás, és méltányos volna a 780 eurós ár is.

A biztosítók megkérdőjelezik, hogy a Vargatefet egyáltalán kellene-e téríteni az egészségügyi biztosításból. Kifogásaiknak hangot adtak még a korábbi miniszternek, Viliam Čisláknak írt februári levelükben. Čislák nem is hagyta jóvá a drága gyógyszer térítését.

A törvény szerint a gyógyszernek teljesítenie kell egy bizonyos hatékonysági kritériumot. A páciens életminőségének javulását szolgáló és életét meghosszabbító új gyógyszerrel történő gyógykezelésére fordítandó pótlólagos költség nem haladhatja meg a nemzetgazdasági átlagbér 35-szörösét az addig használt gyógyszerhez képest.

A Vargatef esetében a 2014-es átlagbért vették alapul, ami 858 euró volt, a pótlólagos költség így nem érhette el a 30 030 eurót, a Vargatefnél ez az összeg azonban 45 988 eurót tett ki.

A minisztérium kategorizáló bizottsága ebből kifolyólag utasította vissza a gyógyszer térítésmentessé tételét. Ennek fellebbviteli szerve, amelyhez a gyártó is fordult az elutasítás után, a kategorizáló tanács, amely pedig jóváhagyta. Mindazonáltal mindegy, hogyan döntenek, ugyanis ezek a miniszternek csak tanácsadó szervei, a döntésük nem kötelező érvényű rá nézve. Drucker tehát maga hozta meg a döntést.

(SME/para)