Oximétert és vérnyomásmérőt is vegyünk a lázmérő mellé javasolja az egészségügyi minisztérium

2021. március 4. - 11:27 | Belföld

Az egészségügyi minisztérium egy évvel a járvány kitörése után kiadta, mit tanácsol azoknak, akik megfertőződtek, de még nem szorulnak kórházi kezelésre. Jó, ha veszünk magunknak oximétert is, mert így tudni fogjuk, mikor hívjunk mentőt.

Oximétert és vérnyomásmérőt is vegyünk a lázmérő mellé javasolja az egészségügyi minisztérium

Mit kell tenniük azoknak, akiknek pozitív a COVID-tesztjük, vannak tüneteik, de nem túl súlyosak? Az egészségügyi minisztérium összefoglalta, hogyan kell otthon kezelni a betegséget, mivel lehet segíteni a megelőzést. A szokásos lázmérés mellett javasolják a rendszeres vérnyomás és pulzusmérést, emellett pedig a vér oxigénszintjének mérését is oximéterrel.

A tájékoztató szerint hívjunk mentőt, ha a vér oxigénszintje ismételten 92 százalék alatt van, de azonnali kórházi ellátást javasol akkor is, ha a beteg nem kap levegőt, erős nyomást érez a mellkasán vagy vért köp.

Elég azonban az orvost hívni és vele konzultálni, ha a láza tartósan, akár három napon át 38 fok felett van, köhögéskor mellkasi fájdalmat érez, esetleg romlik a légzése.

A gyógyszerek alkalmazását azonban nagyon óvatosan kezeli a javaslat:

gyakorlatilag csak az influenza során is alkalmazott készítményeket sorolja fel: a lázcsillapítók, a köhögéscsillapítók vagy a torokfájást enyhítő gyógyszerek és orrsprék mellett csak a C és a D-vitamint, valamint cink bevitelét javasolja.

A tájékoztatóban szó sincs az Ivermectin vagy bármilyen más készítmny használatáról, igez, ezt az orvos előírhatja. A minisztérium tájékoztatása szerint ugyanis kiadták végre a kezelési útmutatókat az orvosok és a kórházak számára is, amit már régen vártak.

Marian Šóth, a Magánorvosok Szövetségének (ASL) elnöke szerint ez azért is kell, hogy értékelni lehessen az orvosok munkáját. „Jelenleg semmilyen hivatalos protokoll nem létezik Szlovákiában, sem a kórházi, sem a kórház előtti kezelésekre vonatkozóan” - mondta lapunknak még szerdán Šóth. – A protokoll hiánya azt is jelenti, hogy nem lehet megmondani, hogy az orvosok jól vagy rosszul kezelik-e a betegeket.”

- lpj -