„Nincs a kezünkben semmilyen tudományos bizonyíték arra, hogy az újszülöttekre ugyanolyan veszélyes a koronavírus, mint az idősekre, mégis a kulcs a megelőzésben rejlik”

A koronavírus-járvány az egész világot érinti. Sok a felmerülő kérdés, sok a bizonytalanság. A kismamák sem élvezhetik zavartalanul várandósságuk utolsó heteit, hiszen nem tudják, mennyire érinti őket és kisbabájukat a veszély. Annak érdekében, hogy eloszlassuk a félelmet, korábban már felkerestük Rajzák Editet, a dunaszerdahelyi kórház Újszülött osztályának főorvosát, ezúttal pedig Kántor Tamarával, a dunaszerdahelyi kórház Gyermek és Újszülött osztályának rezidens orvosával beszélgettünk. Míg Rajzák Edit a várandósságot és a szülést érintő dolgokba avatott be minket, addig a fiatal doktornő az újszülött kisbabák gondozásáról beszélt.

„Nincs a kezünkben semmilyen tudományos bizonyíték arra, hogy az újszülöttekre ugyanolyan veszélyes a koronavírus, mint az idősekre, mégis a kulcs a megelőzésben rejlik”
Kántor Tamara (Paraméter)

A kórházban töltött idő alatt mire kell odafigyelniük az anyukáknak?

Ebben az időszakban az odafigyelés elsősorban a mi dolgunk. Amit be kell biztosítanunk, az a személyes érintkezések minimalizálása és a megelőzés. Elengedhetetlen az anyukák teljes mértékben történő együttműködése az epidemiológiai óvintézkedések betartásához. Az anyukákat a sokszori kézmosásra, a higiénia betartására, a szájmaszk viselésére, egymásra való tekintetre buzdítjuk.

A hazatérés utáni időszakra mit tanácsolna a szülőknek?

Szeretném leszögezni, hogy a pánik nem jó tanácsadó!

Az első hat hét a legérzékenyebb időszak a kismamáknak és a babáknak is. Teljesen új környezettel néz szembe a pici élet, amihez adaptálódnia kell. Ebben az időszakban egyébként is ajánlott a babával otthon maradni, ez még inkább érvényes a jelenlegi járvány idején. Mindenképp minimalizálni kell a babalátogatásokat a ténylegesen szükségesre. Tanácsos a szájmaszk viselése a baba közelében, különösen azért, mert az újszülöttek nem viselhetnek maszkot, ez akár életveszélyes is lehet számukra a fulladás veszélye miatt.

A koronavírus kapcsán azt halljuk mindenütt, hogy az idősek immunrendszere gyengébb, ezért ők vannak leginkább kitéve a veszélynek. Viszont egy kisbaba immunrendszere szintén gyenge, így ha ebből indulunk ki, ők egyaránt a veszélyeztetett csoportba tartoznak. Hogy is van ez?

Világszerte kevés tapasztalat van gyermekekkel kapcsolatban, viszont ez idáig a megfigyelések arra utalnak, hogy a gyermekek a legkisebb rizikót képező csoport. Az újszülöttekről még kevesebb az információ, a veszély inkább a „tudatlanságunkból” fakad. Szlovákiában eddig egyetlen pozitív koronavírus-fertőzés sem igazolt újszülötteknél. A nagyvilágban volt már ilyen eset, az viszont könnyű lefolyással, minimális légúti panaszokkal járt. Az idősek esetében azok vannak kitéve a legnagyobb veszélynek, akik eleve rendelkeznek valamilyen betegséggel, főleg szív- és érrendszeri jellegű panaszokkal. Az újszülötteknél valószínű ugyanez a helyzet. Fokozottan figyelünk a koraszülöttekre, kis súllyal- vagy különböző szervi rendellenességgel születettekre - ők mind a rizikós csoportot képezik.

Nincs a kezünkben semmilyen tudományos bizonyíték arra, hogy az újszülöttekre ugyanolyan veszélyes a koronavírus, mint az idősekre, mégis a kulcs a megelőzésben rejlik.

Szabad-e jelenleg szoptatniuk az anyukáknak?

Jelenleg szintén nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a vírus anyatejjel is terjedne, viszont a szoptatás egy nagyon intim folyamat, ahol a babák a kismamák közvetlen közelében vannak, így a cseppfertőzés kizárása lehetetlen. Egységesen, több kórház újszülött osztályának megegyezése alapján a rizikós, valamint a pozitív anyukáknak ideiglenesen korlátozzuk a szoptatás lehetőségét addig, amíg nincs a kezünkben negatív eredmény, illetve míg a kórházban tartózkodnak, ezzel minimalizálva a fertőzés lehetséges terjedését. Otthoni környezetben az anyuka dönti el, hogy szoptatja-e gyermekét. Az egészséges kismamák a járvány idején is szoptathatnak, sőt, az anyatej jótékony hatású, hiszen a baba immunrendszerének megerősítésében alapvető szerepe van.  

Szlávik Cyntia