Naponta több mint 40 tonna szemetet takarítottak össze egy indonéz sziget partjairól

Naponta több mint 40 tonna szemetet gyűjtöttek össze ezen a héten egy Dzsakartától északra fekvő indonéz szigetcsoport lakói.

Naponta több mint 40 tonna szemetet takarítottak össze egy indonéz sziget partjairól
-illusztráció- (Fotó: YouTube)

Kína után a 260 milliós Indonézia a világ második legnagyobb szeméttermelője évente mintegy 3,2 millió tonnával, amiből 1,29 millió tonna szennyezi az óceánokat. 

A takarítási művelet ezen a héten a fővárostól Dzsakartától északra fekvő Ezer-szigetek nevű korallokkal övezett térségre összpontosult, amely népszerű idegenforgalmi látványosság Indonéziában.

Az indonéz környezetvédelmi tárca 264 szakemberrel és 13 hajóból álló rajjal segítette a lakosok erőfeszítéseit a tengerpartok megtisztítására.

Az indonéz szemétproblémára a minap ráirányította a figyelmet az a partra sodródott bálna, amelynek tetemében 115 műanyagpoharat és két strandpapucsot találtak. 

A tengeri szemétprobléma oly súlyos, hogy Celebesz szigetén a hatóságok tavaly rendkívüli szemétállapotot hirdettek, amikor Bali-szigetének egy közkedvelt partszakaszát elöntötte a szemét.

A korallzátonyok övezte Ezer-szigetekre a szemét nagy része máshonnan érkezik, az óceáni áramlatok sodorják leginkább a partra.

A több mint 17 ezer szigetből álló Indonézia kormánya eltökélte, hogy 2015-ig 70 százalékkal csökkenti a tengeri műanyagszemetet. Intézkedéseik között szerepel, hogy lebeszélik a kereskedőket a műanyagzacskók használatáról és felhívják a lakosság figyelmét arra, hogy a műanyag szemét közös ellenség.

(MTI)