Mi kerüljön a gyerek tányérjára?

Az egészséges táplálkozás célja gyermekkorban az, hogy biztosítsa a kiegyensúlyozott testi és szellemi fejlődést, a betegségekkel szembeni maximális védelmet, valamint erősítse a szervezetük ellenálló képességét. Amennyiben ez nem valósul meg, a mennyiségileg és minőségileg nem megfelelő étrend egészségkárosodáshoz vezethet.

A gyermekek életében azért is fontos az egészséges táplálkozás, mivel az ő szervezetük csak csekély mennyiségű energiát és folyadékot képes elraktározni. Ezért szükséges, hogy többször étkezzenek, mint a felnőttek. Tehát a tízórai és uzsonna mindenképp része kell, hogy legyen a mindennapoknak. E kettő növeli a koncentrációképességet és a szellemi teljesítményt.

Egy fejlődésben lévő szervezetnek szüksége van a kiegyensúlyozott fehérje, szénhidrát, zsír, rost, vitamin és ásványi anyag ellátottságra. Az étrendben életkortól függően helye van minden ételnek és élelmiszernek, de csak mértékkel. Fokozott figyelmet igényel a zsír, a cukor, illetve a só fogyasztás, mivel ezek túlzott fogyasztása sem a felnőttekre sem a gyermekekre nincs jó hatással. Ezek beviteli mennyisége csak tőlünk-anyáktól függ. Ha már most a kevésbé sós és édes ízekhez szoktatjuk gyermekeinket, valamint mellőzzük az étrendjükből a hidrogénezett zsiradékokat és a finomított szénhidrátokat, akkor a későbbiekben is ezt az elvet fogják folytatni. Így tudat alatt nemcsak az ő egészségüket, hanem a következő nemzedék egészségét is megóvhatjuk.

Tippem reggelire: szendvicsek teljes őrlésű vagy AniFitt kenyérből (zöldségkrém, tonhalas avokádókrém, húskrém, sovány sonka, sovány sajt, házi tojáskrém) friss zöldséggel, reggeli zabkása szilvával, házi készítésű kakaós vagy túrós csiga, gazdag zöldséges omlett
Megjegyzés: Miért adnánk a gyerekeknek bolti sós és édes pékárut, ha készíthetünk házilag hozzáadott cukor és adalék nélkül?

Tippem tízóraira, uzsonnára: nyers gyümölcs natúr joghurttal, sajttal, túróval vagy zöldség pár szelet sovány sonkával, AniFitt epershake vagy más gyümölcsturmix, zöldségturmix, banános gyümölcskenyér
Megjegyzés: A chipsek, sós kekszek, csokoládé helyett natúr gyümölcs chipseket, olajos magvakat adjuk. A krémes, cukros süteményeket mellőzzük és készítsünk otthon jégrémet, gyümölcsös süteményt, édességet.

Ebéd és vacsora: A zöldségleves jó, ha minden nap az asztalra kerül, viszont ha nem akarják megenni, akkor adjunk krémleves vagy püréleves formájában. Főzelékként is nagyon táplálók, viszont sűrítésnél ne alkalmazzunk rántást. Inkább a saját anyagával vagy habarással sűrítjük. Szelet hús, hal, zöldségfasírt, rakott étel mellé salátaként is kerülhet. Köretként a fehér tészta helyett sokkal egészségesebb a teljes kiőrlésű tészta, a durum tészta, a barna rizs, a hajdina, a köles, az amaránt, a quinoa. Ezek mind nagyon jó minőségűek. Kerüljük a bő zsiradékban sütést, helyette használjunk sütőzacskót, grillezzük, pároljuk az ételeket. A só, csípős, erős és intenzív fűszerek helyett használjunk himalájai sót, bazsalikomot, kakukkfüvet, rozmaringot, petrezselymet, stb.
Megjegyzés: Vonjuk be gyermekeinket az ételkészítésbe. A vasárnapi főzés során pucoljanak zöldséget, segítsenek összeállítani a salátát, befűszerezni a húst, kikeverni egy piskótát, elkészíteni egy pohárdesszertet.

Forrás: www.anifitt.eu