A magas rosttartalmú étrend csökkentheti a cukorbetegség kockázatát

A magas rosttartalmú étrend kulcsfontosságú szerepet játszhat a cukorbetegség kockázatának csökkentésében - állítják ausztrál kutatók.

A melbourne-i Monash Egyetem kutatóinak a világon elsőként sikerült kimutatniuk, hogy az erjeszthető rostban gazdag étrend megakadályozza az 1-es típusú cukorbetegség kialakulását egereknél.

A rágcsálók a táplálékukra szórt por formájában kapták a rostot és a szakemberek szerint már tervben vannak az emberek bevonásával készülő tesztek is.

A rostban gazdag étrendnek hála megnő a gyomorban azoknak a baktériumoknak az aránya, amelyek az immunrendszer egészségének megőrzésében kulcsfontosságú szerepet játszó rövid láncú zsírsavakat - acetát, butirát - képesek a rostokból előállítani.

A vizsgálatot vezető Charles Mackay szerint a metabolitok - az anyagcserében részt vevő, vagy annak folyamán keletkező anyagok - gyulladásgátló hatással bírnak és a kutatók által vizsgált minden jelentős betegség, úgy mint a szív- és érrendszeri betegségek, ételallergiák, gyulladásos bélbetegségek és asztma esetében elképesztő munkát végeznek.

Mackay olyan egereken tesztelte az ausztrál kormány tudományos ügynöksége (CSIRO) által kifejlesztett anyagot, amelyeknél már kialakult a cukorbetegség.

"És még így is sikerült megóvnunk őket attól, hogy a betegség teljesen kifejlődjön náluk" - mondta a szakember. Mackay szerint egy egészséges étrenddel önmagában nem lehet biztosítani azt a mennyiségű rostot, amely a vizsgálat során használt porban található. Mint fogalmazott, nagy mennyiségű gyümölcs és zöldség fogyasztásával nem lehet ekkora mennyiségű rostot bevinni a szervezetbe.

"Ez egy olyan étrend-kiegészítő, amely az élelemre szórva nagy mennyiségű acetátot, vagy butirátot, vagy mindkettőt biztosít. Ez egy nagyszerű mód lehet a gyomor egészségének helyreállítására és az említett gyulladásos betegségek megelőzésére" - húzta alá a kutató.

Nagyjából 1,2 millió ausztrál szenved cukorbetegségtől, amely jelenleg az ország egyik legjelentősebb közegészségügyi problémája.

MTI/para