Lételemünk a folyadék!

A folyadékfelvétel- és leadás biztosítja szervezetünk megfelelő működését. Az emberi szervezet 70%- a vízből áll. Ez azt jelenti, hogy a folyadék nélkülözhetetlen a számunkra és tulajdonképpen nem tudunk nélküle létezni.

Lételemünk a folyadék!
Kép: bien.hu

Az életfenntartás mellett rendkívül sokrétű a szerepe. Oldószerként szolgál a sejtekben és a sejten kívüli anyagok nagy részének. Szállítja a tápanyagokat és az oldott anyagokat. Mivel nagy a hőkapacitása, ezért lehetővé teszi, hogy a szervezetben lezajló folyamatok nem emelik meg lényegesen a testhőmérsékletet. A folyamatos párolgás megkönnyíti a szervezet hőleadását és a hőmérséklet szabályozását.

A felszívódott folyadékot a véráram először a májba szállítja, majd a szervezetben szétáramlik. Legnagyobb része a májban, az izomzatban, a bőr alatti kötőszövetben tárolódik. A vízben található oldott anyagokat így eljuttatja a szervekbe és szövetekbe. Ez mellett felveszi, majd tovább szállítja az anyagcsere termékeket. Továbbá részt vesz a vérkeringés, valamint a megfelelő vérnyomás biztosításában és a vizelet hígításában is. Ebből jól látható, hogy a víz körül járja az egész szervezetet, azért korántsem mindegy, hogy milyen minőségű, tisztaságú és összetételű vízzel tápláljuk szervezetünket.

Kép: nlcafe.hu

Abban az esetben, ha a folyadékfelvétel kevesebb, mint a folyadékleadás, akkor kialakulhat a vízhiányos állapot, amely számos kedvezőtlen tünetet okozhat, pl. fáradékonyság, gyengeség, kimerültség, szédülés, fejfájás, zavartság, nyugtalanság, szapora légzés, izomgörcsök, szívdobogás érzése. Ez a folyamat akár a kiszáradásig is fajulhat. Erre a legérzékenyebbek a gyermekek és az idősek, ezért rájuk fokozottabban oda kell figyelni. Mivel minden ember más, így két egyforma szükségletű szervezet nincs, ezért minden ember folyadékfogyasztása más kell, hogy legyen. Ezt a mennyiséget befolyásolja az életkor, a nem, a környezet külső hőmérséklete, a munkavégzés, az izzadás (napozás, szaunázás, stb.), a hányás, hasmenés, láz, az alkohol tartalmú italok és az ételek sótartalma.

Kép: femcafe.hu

Az emberi szervezet az éhséggel szemben sokkal inkább ellenálóbb, mint a szomjúsággal. Ez annyit jelent, hogy a szomjazás már néhány nap alatt halálhoz vezethet. Egy felnőtt ember kb. 2-3 liter folyadékot igényel, amelyet folyadékfogyasztással és a táplálkozással tudunk biztosítani. Szerencsére szomjunkat sokféle itallal tudjuk csillapítani, viszont egyesek fogyasztása során ügyelni kell a mértékletességre. A legmegfelelőbb, ha a napi folyadékszükségletet vízzel vagy ásványvízzel biztosítjuk, mivel energiát nem tartalmaz, de ásványi anyagokban gazdag. A csapvíz is ugyanilyen jó, viszont még kalciumot, magnéziumot és fluort is tartalmaz. Abban az esetben, ha ezeket gyümölcs- vagy zöldséglére cseréljük, akkor érdemes a natúr, 100% - os változatot választani, de ennél még jobb, ha magunk készítjük el otthon. A zöldség- és gyümölcslevek fogyasztásával energiát, szénhidrátot, élelmi rostot, ásványi anyagokat és vitaminokat juttatunk a szervezetünkbe. Kerüljük az alacsony gyümölcs tartalmú és cukrozott fajtákat. A tej kb. 90% - a víz, de ez mellett teljes értékű fehérjét, szénhidrátot, zsírt, ásványi anyagokat és vitaminokat is tartalmaz. Fontos része az egészséges táplálkozásnak, illetve gyerekeknek különösen fontos. Az ízesített tejitalok, kefir, joghurtitalok szintén jók a folyadékfogyasztás szempontjából, viszont ügyeljünk oda hozzáadott cukortartalmukra, illetve egyesek magas zsírtartalmára. Mértékletességre kell törekednünk, valamint ha tehetjük, inkább kerüljük a cukrozott üdítőitalok fogyasztását. Folyadékbiztosításra kitűnően alkalmas a zöld- és a gyümölcstea. Az emberek többsége cukorral, citromlével vagy tejjel, mézzel vagy ízesítés nélkül szeretik. Ebben az esetben érdemes megemlíteni, hogy a forró teában a citrom C-vitamin tartalma elvész. A cukor helyett ajánlott a cukorpótlók, illetve az édesítőszerek használata. A gyerekeket is érdemes erre szoktatni vagy még jobb, ha valaki ízesítés nélkül fogyasztja.

Nem szabad figyelmen kívül hagyni a kávé hatásait sem, hiszem a mai rohanó világban megesik, hogy valaki akár 3-4 csésze kávét is megiszik. Ekkora mennyiség már okozhat álmatlanságot, szívtáji nyomást, kézremegést és nyugtalanságot is.

Fontos, hogy minden nap biztosítsuk a szervezet egyensúlya érdekében a megfelelő folyadékmennyiséget és ügyeljünk arra is, hogy ezt milyen típusú folyadékkal tesszük. 

 

Forrás: anifitt.eu