A közösségi média jó hatással van a kamaszok közérzetére

A mai amerikai tinédzserek folyton az okostelefonjukon lógnak, többségük folyamatosan figyeli a közösségi médiát, és jobban szeretik a szöveges üzengetést, mint a személyes beszélgetést - ez derült ki egy amerikai reprezentatív felmérésből, amely azt is megállapította: a kamaszok életére jó hatással van a közösségi média, magabiztosabbnak, kevésbé magányosnak és kevésbé letörtnek érzik magukat.

Miközben 2012-ben még a tinédzserek túlnyomó többsége, 68 százaléka a Facebookot preferálta, az elmúlt hat évben ez sokat változott. Ma csupán 15 százalékuk mondja, hogy a Facebook a fő közösségi hálózatuk. 

Az amerikai kamaszok 44 százaléka állítja, hogy elsődleges iskolai közösségi hálójuk a Snapchat, tehát a korosztály körében ez lett a legnépszerűbb alkalmazás, amelyet (a Facebookhoz tartozó) Instagram követ 22 százalékos népszerűséggel.

A kutatás eredményei szerint a tinédzserek többsége, 59 százalék úgy véli, a közösségi média nem változtat azon, mennyire letörtnek érzi magát. Viszont 29 százalékuk állítja, hogy a háló miatt kevésbé érzi magát letörtnek és 11 százalékuk, hogy még inkább lehangolja őket. 39 százalék úgy érzi, kevésbé magányos a háló miatt, 13 százalék pedig még magányosabbnak vallja magát miatta.

A kamaszok 35 százaléka legjobban szöveges üzenettel szeret társalogni a barátaival, 2012-ben még 33 százalék állította ezt. Közben a válaszadóknak csak 32 százaléka mondta, hogy a személyes beszélgetést előnyben részesíti, bár hat éve az arányuk még 49 százalék volt.

A felmérésben részt vevők csaknem kétharmada vélte úgy, hogy a technikai óriások manipulálják az embereket, hogy több időt áldozzanak a kütyüikre, és több mint a fele mondta, hogy a közösségi média használata elvonja a házi feladatainak elkészítésétől.

A közösségi médiát használó kamaszok 64 százaléka kap rasszista, szexista, homofób vagy más gyűlölettartalmú üzenetet akár alkalmanként, akár gyakran.

A folyamatosan a közösségi médián lógó kamaszok aránya 16 százalék, a közösségi hálót sohasem használóké 19 százalék.

A válaszadók 13 százaléka állította, hogy zaklatták már a neten, csaknem a kamaszok negyede mondta ugyanakkor, hogy megpróbált már segíteni valakinek, akit zaklattak: vagy azzal, hogy megszólította, vagy azzal, hogy egy felnőttnek jelentette a történteket.

A felmérésben részt vevők több mint fele állította, hogy szülei túl sokat aggódnak a közösségi háló miatt, másfelől 46 százalék szerint ha tudnák, hogy mik történnek a hálón, sokkal jobban aggódnának.

Az országos amerikai felmérést március és április között készítették több mint ezer 13-17 éves korú kamasz bevonásával.

(MTI)