Koronavírus-helyzet: Szlovénia nyit Olaszország felé, Norvégia viszont Svédország felé nem

2020. június 13. - 07:04 | Külföld

Koronavírus-hírek Európából: Szlovénia, Horvátország, Spanyolország, Ausztria, Norvégia.

Koronavírus-helyzet: Szlovénia nyit Olaszország felé, Norvégia viszont Svédország felé nem
Fotó: AP/TASR

Szlovénia szombattól újranyitja Olaszországgal közös határának több átkelőjét

Szlovénia szombattól újranyitja a Friuli-Venezia Giulia olasz tartománnyal közös határát, hétfőtől pedig az összes közös határátkelőhelyet - közölte a kormány pénteken.

A kabinet döntése szerint Olaszország június 15-től felkerül a járvány szempontjából biztonságos országok listájára, és az olasz állampolgárokra ugyanaz a rezsim vonatkozik majd, mint az osztrák vagy a magyar állampolgárokra, vagyis korlátozások nélkül léphetik át a szlovén határt. A listán hétfőtől Montenegró is szerepel majd.

A válságkabinet pénteki jelentése szerint az elmúlt 24 órában kettővel, 1490-re nőtt az új koronavírussal diagnosztizáltak fertőzöttek száma, és nem regisztráltak új halálesetet, így a járvány halálos áldozatainak száma 109 maradt. A diagnosztizált betegek közül mindössze hatan vannak kórházban, közülük senkit sem ápolnak intenzív osztályon. Az elmúlt tizennégy napban nulla és kettő között változott az új koronavírus-fertőzöttek száma, ez alól csak június 5. volt kivétel, amikor 5 fővel nőtt az esetszám.

A szomszédos Horvátországban az elmúlt egy napban nem nőtt a fertőzöttek száma, és egy ember hunyt el a Covid-19 betegség következtében, így a regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma 2249 maradt, a járvány halálos áldozatainak száma pedig 107-re emelkedett.

Az elmúlt két hétben - kedd kivételével, amikor kettővel nőtt a fertőzöttek száma - az új esetszám nem haladta meg az egyet. Az első fertőzés több mint három hónappal ezelőtti megjelenése óta 2133 beteget nyilvánítottak gyógyultnak. A diagnosztizált betegek közül 6-an vannak kórházban, közülük senki sincs lélegeztetőgépen.

Horvátország, hogy "megmentse" a nyári idényt, még május végén megnyitotta határait több EU-tagállam állampolgárai előtt. Olaszország azonban egyelőre még nincs a kedvezményezett országok listáján.

A tengerpart Barcelonánál

Spanyolországban átlépte a 243 ezret az igazolt fertőzöttek száma

Spanyolországban átlépte a 243 ezret az igazolt koronavírus-fertőzöttek száma - közölte a spanyol egészségügyi minisztérium pénteken.

A szaktárca jelentése szerint az elmúlt egy napban 155 új koronavírusos esetet regisztráltak.

Egy hét alatt 25-en hunytak el a fertőzés következtében. A halálesetek összesítését a minisztérium átmenetileg felfüggesztette a héten, amíg a korábban tapasztalt feldolgozási hibákat ellenőrzik a tartományok. A nyilvántartásban továbbra is a korábban már közölt 27 136 halálos áldozat szerepel.

Sajtótájékoztatóján Salvador Illa egészségügyi miniszter azt mondta: 90 napja lépett életbe a járvány miatti szükségállapot, amely lehetővé tette olyan rendkívüli intézkedések bevezetését mint például az állampolgárok szabad mozgásának korlátozása.

Jövő hétfőtől, az ország területén elsőként, Galicia tartományban már nem lesz érvényben a szükségállapot, mivel a térség minden, ezzel kapcsolatos járványügyi előírásnak megfelel.

Azonban ez nem jelenti azt, hogy megszűnnének az egészségügyi korlátozások, egyebek mellett továbbra is kötelező marad a maszkviselés minden olyan nyilvános helyen, ahol nem lehet betartani az előírt minimum másfél méternyi távolságot másoktól.

A kereskedelmi és vendéglátó egységekben, kulturális intézményekben tovább növelik a befogadható létszámot, de továbbra sem érhetik el a 100 százalékos kapacitást.

A jövő héten újabb területeken kezdhetik meg az enyhítés utolsó, hármas fázisát, amely így már összesen 34 millió embert, vagyis az ország lakosságának mintegy 75 százalékát fogja érinteni.

A szükségállapot hivatalosan június 21-ig tart, azt követően megszűnnek a belföldi utazási korlátozások, a határokat július elsején tervezik megnyitni a külföldi turisták előtt.

Az osztrákok fele tart a válság hosszú távú gazdasági következményeitől

Az osztrákok 49 százaléka tart attól, hogy a koronavírus okozta válság hosszú távon is hátrányosan érinti majd anyagi helyzetét - derül ki a Gallup Intézet péntek délután nyilvánosságra hozott felméréséből.

A Gallup Intézet interneten ezer 16 év feletti osztrák állampolgárt kérdezett meg arról, hogyan vélekedik a koronavírus-járvány következményeiről. Andrea Fronaschütz, az intézet gazdasági igazgatója elmondta, hogy a válság jelentős mértékben megváltoztatta az osztrákok értékrendjét; a korábbinál sokkal jobban szem előtt tartják a tudatos, mértékletesebb vásárlást. Megállapítható az is, hogy a lakosság bevételének csökkenésével, illetve bizonytalanná válásával aranyosan nő a társadalomban a félelem - tette hozzá.

A megkérdezettek több mint 70 százaléka vallotta azt, hogy a munkahely és az egészség fontossága megnövekedett a válság idején. Az emberek több mint fele a korábbinál jobban értékeli a helyi termékeket, és aggódik amiatt, hogy jelentős mértékben megnőhet az államadósság.

A válaszadók csaknem 40 százaléka számára hangsúlyossá vált a digitalizáció, több mint 30 százaléka számára pedig a határvédelem, az energiaellátás, az oktatási reform, az adó- és a nyugdíjreform, a klímavédelem fontossága, továbbá a bűnözés visszaszorítása.

Az emberek kevésbé tartják lényegesnek ugyanakkor a fogyasztói jogokat, a művészetek és a kultúra támogatását és a nemek közötti egyenlőséget, valamint a "luxust".

Ausztriában összesen 16 971 ember koronavírus-tesztje lett pozitív, közülük 15 985-en időközben meggyógyultak, és 675-en haltak meg a betegség szövődményeinek következtében.

Jelenleg 404 aktív beteget tartanak nyilván.

Norvégia megnyitja határait a környező országok állampolgárai előtt, Svédország kivétel

Norvégia hétfőtől megnyitja határait a környező országok lakosai előtt, a lazítás a balti-tengeri Gotland szigetet leszámítva Svédországra nem vonatkozik - jelentette be a kormány pénteken.

Erna Solberg miniszterelnök arról számolt be, hogy a határnyitás Dánia, a Feröer-szigetek, Finnország, Grönland és Izland minden régiójára vonatkozik, mivel ezek megfelelnek a megszabott feltételeknek.

A szomszédos Svédország területe Gotland sziget kivételével nem tartozik ebbe a körbe, az innen érkezőknek továbbra is tíz napos karanténba kell vonulniuk.

"Tudom, hogy ez nagy csalódás, de a korlátozások objektív kritériumokon alapulnak, amelyek azonosak mindenki számára" - hangsúlyozta.

Ezen feltételek közé tartozik egyebek mellett a koronavírus-fertőzöttek száma a lakosság arányában, illetve az intenzív osztályon kezeltek száma. A helyzetet két hetente felülvizsgálják.

"Hosszú távú stratégiánknak megfelelően megkezdtük a társadalom újranyitását. Norvégia bizonyos feltételek teljesülése esetén megnyílik az északi országok utazói előtt" - közölte Solberg.

Az oslói külügyminisztérium a korlátozások lazítása ellenére továbbra is ellenjavallja a nem feltétlenül szükséges utazásokat.

Hétfőn a skandináv országban újra megnyitották kapuikat ez egyetemek, a közép- és szakiskolák, illetve egyebek mellett a konditermek és az uszodák is.

Az 5,4 milliós Norvégiában eddig mintegy 8600 igazolt koronavírus-fertőzöttet és 242 halálos áldozatot regisztráltak.

Svédország különutas politikáját sokan bírálták: míg Európa nagy része egy időre bezárkózott, itt a 16 év alatti diákok továbbra is iskolába jártak, a kávézók, a boltok, az éttermek is nyitva tartottak. Mindazonáltal a svéd kormány felszólított az utazások elhalasztására, hangsúlyozta a társadalmi távolságtartás fontosságát, továbbá betiltotta az 50 főnél népesebb rendezvényeket.

(MTI)