Kivégezték azt a nőt, aki megölte az erőszakolóját. Hogy hol? Ahol a saját újságírójukat is feldarabolják

2018. október 31. - 15:41 | Külföld

Tiltakozását jelentette be Jakarta Szaúd-Arábia felé egy indonéz háztartási alkalmazott kivégzése miatt, aki megölte a munkaadóját, mert az meg akarta erőszakolni -  jelentette szerdán az indonéz miniszterelnöki hivatal.

Kivégezték azt a nőt, aki megölte az erőszakolóját. Hogy hol? Ahol a saját újságírójukat is feldarabolják
Általában itt végzik ki a halálra ítélteket (wikipédia)

Joko Widodo indonéz államfő telefonon kérte számon Ádel al-Dzsubeir szaúd-arábiai külügyminisztert, és tiltakozásának adott hangot, mert Rijád a kivégzésről nem értesítette sem az indonéz kormányt, sem a kivégzett nő, Tuti Tursilawati családját. Widodo irodájának sajtótitkára újságíróknak azt mondta, bekérették Szaúd-Arábiai indonéziai nagykövetét is. A szaúd-arábiai nagykövetség egyelőre nem reagált az üggyel kapcsolatos telefonos megkeresésekre.

"A szaúdi királyság figyelmen kívül hagyta az emberi jogokat, beleértve az élethez való jogot is" - mondta Abidin Fikri, az indonéz parlament egyik képviselője. Tursilawati 2011-ben Táif városában követte el a tettét, a bíróság pedig még abban az évben bűnösnek találta. A nő azzal védekezett, hogy munkaadója meg akarta erőszakolni, tettét pedig önvédelemből követte el.

Jakarta már többször felszólította a királyságot, hogy javítson a Szaúd-Arábiában dolgozó indonéz vendégmunkások helyzetén, legutóbb októberben, amikor Ádel al-Dzsubeir Indonéziában járt. Az elmúlt három évben ez már a negyedik eset, amikor Szaúd-Arábia indonéz vendégmunkást végzett ki anélkül, hogy erről Indonéziát értesítette volna. Az ABC ausztráliai országos műsorszolgáltató társaság értesülése szerint Szaúd-Arábiában jelenleg 18 halálra ítélt indonéz vendégmunkás van.

Az indonéz vendégmunkások érdekeit képviselő Migrant Care emberi jogi szervezet vezetője, Wahyu Susilo a CNN Indonesia Today című adásának azt mondta, hogy a hétfői kivégzés tovább rombolja Szaúd-Arábia megítélését az emberi jogok terén, miközben a nemzetközi közösség továbbra is magyarázatot vár Rijádtól a meggyilkolt szaúdi újságíró, Dzsamál Hasogdzsi ügyében.

Roger Federer korábbi világelső teniszező is visszautasított egy szaúd-arábiai bemutató mérkőzésre szóló meghívást. "Nagyon gyors döntést hoztam. Nem akartam ott játszani abban az időszakban" - mondta a húszszoros Grand Slam-tornagyőztes svájci játékos. Az eseményre december 22-én kerül sor Dzsiddában, az Abdullah királyról elnevezett sportközpontban.

Szaúd-Arábia egyre növekvő nyomás alatt van a nemzetközi közösség részéről Dzsamal Hasogdzsi ellenzéki újságíró meggyilkolása miatt. A szaúdi abszolút monarchiát élesen bíráló Hasogdzsi október 2-án tűnt el, miután bement az isztambuli szaúdi főkonzulátusra, hogy a közelgő esküvőjéhez szükséges dokumentumokat intézze.

MTI