Kiderült, hogy az ember nem válik felnőtté 18 éves korában, hanem csak jóval később

camera

1

Kiderült, hogy az ember nem válik felnőtté 18 éves korában, hanem csak jóval később

-illusztráció- (Fotó: Pexels) 

Megosztás

Brit tudósok kutatása kimutatta, hogy az emberek nem akkor válnak felnőtté, amikor betöltik a 18. életévüket - írja az Obkec.

Az idegrendszerrel foglalkozó szakértők szerint az agy még ilyen fiatalon fejlődik, és jóval később éri el legjobb változatát. Az eredmények azt mutatták meg, hogy valójában minden ember csak a harmincas évei után válik igazán felnőtté.

Ezt a jelenséget a Cambridge-i Angol Egyetem tudósai vizsgálták, megjegyezve, hogy a gyermekkorból a felnőttkorba való átmenet sokkal hosszabb, mint hinnénk.

"Valóban azt mondjuk, hogy ennek a jelenségnek a meghatározása nagyon abszurd. Sokkal hosszabb lefolyású, legalább három évtizeden keresztül tart"

– mondta Peter Jones professzor.

Jones és munkatársai kutatásaik során mágneses rezonancia képalkotást használtak 297, 14 és 24 év közötti önkéntes agyának megfigyelésére. Megállapították, hogy az agy 18 éves kor után is formálódik, ami azt jelenti, hogy az egyén viselkedése még változhat, és nagyobb a valószínűsége a mentális zavarok kialakulásának.
Csapatával arra a következtetésre jutott, hogy a tinédzsereket felnőttnek tekinteni csak pusztán társadalmi okokból lehetséges.

A tudós azonban megjegyezte, hogy a tapasztalt büntetőbírák felismerik a különbséget a 19 éves vádlott és a harmincas éveiben járó visszaeső között.

Dr. Jay Giedd, az American Rady Children's Hospital pszichiátriai osztályának igazgatója is megszülalt az agy fejőlédésével kapcsolatban. Megjegyezte, hogy a prefrontális kéreg, az agy társas interakciókért, érzelmekért, az impulzív viselkedés szabályozásáért és a kockázatok felméréséért felelős része fejlődése nem ér véget 18 éves korban, hanem 25 éves korig fejlődik.

Korábban az orvosok tévesen azt hitték, hogy a prefrontális kéreg befolyásolja az emberi mozgást.

"Az agynak ez a része még 20 éves kor után sem 100 százalékosan fejlett. Azt is feltételezték, hogy az izomzat koordinációjában is részt vesz. Eszerint, ha jól működik a kisagya, akkor valaki jó táncossá vagy sportolóvá válhat"

– jelentette ki, és hozzátette, hogy a tudósok már tudják, hogy valójában mi irányítja a szervnek ezt a részét.

„Az embernek nem csak fizikailag ügyetlen, hanem lelkileg is”

– tette hozzá.

Obkec/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program