Ki számíthat fizetésemelésre 2023-ban, és hol fenyeget az elbocsátás veszélye?

camera

1

Ki számíthat fizetésemelésre 2023-ban, és hol fenyeget az elbocsátás veszélye?

Fotó: Pixabay - illusztráció 

Megosztás

Bizonyos szektorokban történelmi béremelésre lehet számítani, máshol viszont a rekordmértékű infláció miatt nem kizárt, hogy kénytelenek lesznek csökkenteni az alkalmazottak számát.

A statisztikai adatok szerint az elmúlt évhez képest rosszabb lett a helyzet Szlovákiában a fizetéseket illetően, csak négy európai uniós országban keresnek rosszabbul, mint nálunk – hívta fel a figyelmet a Pluska.

A legrosszabbul fizetett alkalmazottak tavaly kevesebb mint bruttó 840 eurót kerestek. A Profesia álláskereső oldalhoz tartozó Platy.sk elemzése szerint ez azt jelenti, hogy ezek az emberek kevesebb mint 662 eurót kerestek tisztán.

Az Eurobarometer legfrissebb felméréséből kiderül, hogy a szlovákiai lakosság 63 százaléka nehezen él meg a bevételeiből, és csak a 35 százalékuk jelezte, hogy az összegből, amit keres, kényelmesen megél, miközben az EU-átlag 54 százalék.

Az energiaválság jelentősen megkeverte a lapokat a munkaerőpiacon. Tavaly még a gyártási szektorban volt a legnagyobb kereslet az alkalmazottak iránt, most ebben az ágazatban érezni meg leginkább a válságot.

„Az energiaigényes cégeknek számolniuk kell lehetséges elbocsátásokkal, míg ellenkezőleg, a megosztott szolgáltatások és az IT-szektor fejlődésre számíthat” – véli a Grafton a Gi Group ügynökség vezetője, Martin Malo.

Éppen az energiaköltségek drasztikus emelkedése miatt volt kénytelen a Slovalco alumíniumfeldolgozó cég csaknem az összes alkalmazottját elbocsátani, majd teljesen leállítani a gyártást. A kassai U. S. Steel is több mint 600 alkalmazottjától volt kénytelen búcsúzni. Ellenkezőleg, a podbrezovái vasműben viszont tavaly 16 százalékkal emelték a dolgozók fizetését, jelenleg pedig további 80 munkaerőt keresnek.

A szakértő szerint az Ukrajnában zajló háború hatását leginkább továbbra is az egyszerű dolgozók érkezik majd meg, akik a gyártásban és kereskedelemben dolgoznak, illetve azok, akiknek alacsonyabb a bérük az átlagfizetésnél.

„Ugyanakkor a bérek emelkedése várható, a munkaerőhiány miatt ugyanis a munkáltatóknak nincs más választásuk, mint emelni a béreket. Az átlagos bérnövekedés viszont semmiképp sem lesz egyenlő az infláció mértékével. Inkább egyéni, nem pedig általános emelés várható” – tette hozzá Malo.

Ódor Lajos, a Szlovák Nemzeti Bank alelnökének is hasonló a véleménye. „Ha az inflációs előrejelzéseink valóra válnak, előfordulhat, hogy a reálbérek további csökkenése nem következik be. A munkaerőpiac viszonylag erős, és a cégeknek emelniük kell a béreket, hogy megtartsák a legjobb alkalmazottakat. Nemcsak az árak, hanem a bérek is valószínűleg két számjegyű ütemben fognak emelkedni" – mondta a SME napilapnak.

Ami az egyes szakmákat illeti, a tanárok fizetése 12 százalékkal, a hegyimentők és tűzoltók bére 7 százalékkal, az egészségügyben dolgozóké pedig 6,9 és 45,8 százalék közötti arányban emelkedhet idén.


(pluska/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program