Kevesebb műanyag került az óceánokba mint eddig gondolták

camera

1

Kevesebb műanyag került az óceánokba mint eddig gondolták

-illusztráció- (Fotó: Unsplash) 

Megosztás

Sokkal kevesebb műanyag kerül a világ óceánjaiba, mint azt korábban gondolták. Az Utrechti Egyetem kutatása mutatta ki ezt.

Az óceán felszínén azonban körülbelül kétmillió tonna műanyag lebeg, ami több, mint a korábbi számítások jelezték. Ezt a kutatás szerzője, a holland Mikael Kaandorp nyilatkozta a TASR hírügynökségnek.

A környezetvédelmi szakértők korábban úgy becsülték, hogy évente 4-12 millió tonna műanyaghulladék kerül az óceánokba. A legfrissebb kutatás, amely a világ 20 000 helyszínén végzett mérésekből állt, azt mutatja, hogy valószínűleg csak félmillió tonna műanyag kerül évente az óceánokba – írja a DutchNews.nl holland híroldal.

"Úgy gondoljuk, hogy kevesebb műanyag kerül az óceánba, mint azt korábban gondoltuk. A 2015-ös kibocsátásra vonatkozó korábbi becslések meglehetősen bizonytalanok voltak, mert nem lehet minden partot vagy folyót folyamatosan nyomon követni, és akkor egyszerűen nem állt rendelkezésre annyi adat"

– mondta Kaandorp. Hozzáteszi, hogy a wageningeni kutatócsoport szerint sok műanyaghulladék marad a folyórendszerekben, és nem kerül az óceánba.

Az Utrechti Egyetem kutatói azt feltételezik, hogy a könnyebben összegyűjthető nagy tárgyak többnyire a felszínen lebegnek. Kaandorp szerint az óceánokban is sok mikroműanyag található, de ezek nem teszik ki a teljes műanyagtömeg nagy részét.

A szakember szerint a műanyaghulladék mennyisége elsősorban a horgászatból származik, ez a teljes mennyiség hozzávetőlegesen 40 százaléka.

"A többi a partról és a folyókból származik"

– mondta Kaandorp a TASR-nek.

Elmondása szerint az elmúlt évtizedekben évente körülbelül négy százalékkal fog nőni a műanyag mennyisége az óceánokban. Ilyen ütemben fennáll annak a veszélye, hogy két évtizeden belül kétszer annyi műanyag lesz az óceánokban.

"Jó lenne megvizsgálni, hogy miért van olyan sok halászattal kapcsolatos műanyag az óceánokban és a strandokon, és mit lehet tenni ellene. Azt is gondolom, hogy ne exportáljunk műanyaghulladékot Európából más országokba, amelyekről nem tudunk jó infrastruktúrával rendelkeznek a hulladék feldolgozásához vagy újrahasznosításához"

– tette hozzá Kaandorp.

TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program