Kertészkedünk: Teendők a fóliasátorban hőség idején II. – Védekezés a liszteske és az atkák ellen

Hirdetés

2023. július 16. - 13:25

Megosztás

A címben szereplő két rovarkártevő – az üvegházi molytetű (népiesen liszteske) és az atkák kimondottan a meleget kedvelik. Akkor szaporodhatnak fel, ha nem vagyunk résen. Az atkák a forró, száraz meleget szeretik. Védekezni ellenük korántsem egyszerű feladat, mivel amilyen picik annyira ellenállók. Szerencsére vannak azért megoldások. Lássuk, melyek ezek!

Képen: Az üvegházi molytetvek 48 óránként kelnek (a szerző felvételei)

Üvegházi molytetű

A védekezés azért körülményes velük szemben, mert a tojásaik 48 óránként kelnek. Ha tehát lepermetezzük és likvidáljuk a felnőtt repülő egyedeket két nap múlva megjelenik az utánpótlás. Az lenne a megoldás, ha a felnőtt egyedekre és a tojásokra együtt permeteznénk specifikus vegyszerekkel, ha lennének forgalomban ilyenek. Marad tehát a blokkban történő többször megismételt permetezés, mindig más-más szerrel. Szerencsére erre vannak készítmények. Ilyen például a felszívódó Mospilan 20 SP. Először ezzel ajánlom lekezelni az állományt. Váltószernek (a második permetezésnek) alkalmazhatjuk a Karate Zeon-t, amely, mint gyomorméreg hat. Utána két nappal mehet az új hatóanyagú SANIUM System, amely mint kontakt méreg hat, de felszívódóan is működik. Rövid az élelmezési várakozási ideje. Ez a három szer egymás után történő használata két naponként meg kell, hogy hozza az eredményét.

Amíg azonban nincsenek a molytetvek túlságosan felszaporodva, segíthetnek a sárga, ragacsos lapok is. Ezekből 5 m²-re egy-egy darabot célszerű kiakasztani. Szépen összeszedik a kártevőket.

Képen: Amíg alacsony a fertőzés, elegendő sárga lapokat kirakni

Elég, ha akkor nyúlunk a vegyszeres megoldáshoz, ha nagyon sok van belőlük, és a sárga lapok már nem segítenek.

A Neemazal TS kiváló biológiai szer, bizonyára ismerik. Az üvegházi molytetű ellen is bevethetjük. A vele való permetezést célszerű egy hét után megismételni. Egy szezonban 3 alkalommal ajánlott használni.

Atkák

Ahogy már említettem a száraz meleget szeretik igazán. A pókfélékhez tartoznak, ezért a tetvekre, molytetvekre való szerekre nem reagálnak. Amikor már finom hálót is szőnek a növény fiatal részei körül, akkor bizony már kétesélyes a védekezés ellenük. Ezért ezt az állapotot ne várjuk meg. Nagyon nehéz észrevenni őket a levél fonákján, mivel nagyon aprók. Szabad szemmel alig láthatók. Képesek teljesen tönkretenni az állományt.

Képen: Az atkák mindig előszőr a paprika zsengébb leveleit támadják meg

Vertimec 018 EC – egy kitűnő anyag az atkák ellen, egyben hat a tripszekre is. A Nissorun 10 WP főleg a tojásokra és a lárvákra hat. Célszerű a Vertimec 018 EC-vel együttesen kijuttatni.

Az Ortus 5 SC Magyarországon a paradicsomra is be van vizsgálva atkák ellen. Ott az élelmezési várakozási ideje 7 nap. Ugyanott az Oberon szer paradicsomban, paprikában, uborkában atkák ellen engedélyezett, 3 napos élelmezési várakozási idővel. Ezekre a növényekre a Floramite készítménynek a várakozási ideje 1 nap a határon túl.

Atkák ellen a Neemal TS is bevehető jó eredménnyel.

Permetezéskor ne felejtsenek a permetlébe tapadószert (Boroil, Silwet Star, Wetcit, Agrovital) tenni a jobb lefedettség és hatás érdekében. Az atkák elleni védekezésnél ez különösen fontos. A Neemzal TS-hez nem kell tapadószer, mivel maga az anyag olaj. Szintén ajánlott a meleg időszakban kalcium tartalmú tápot adni a permethez, megelőzésképpen.

Sikeres védekezést kívánok!

Angyal József, AGROCENTRUM Nyárasd


Forrás: www.agrocentrum.sk

-p-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program