Kertészkedünk: Teendők a fóliasátorban hőség idején I. – Napégés

Hirdetés

2023. július 14. - 11:03

Megosztás

Bizony ezek az őrült melegek nem igazán kedveznek a hajtatott zöldségféléknek. A vegetáció úgy 35 C° felett leáll, s 40 C° felett bizony az uborka, paprika, paradicsom csak szenved, nem fejlődik. Míg tavasszal és ősszel a fóliaponyva nagyon kedvezően hat a növények fejlődésére ezekben a hetekben bizony fordított a hatása.

Képen: A legegyszerűbb árnyékolási módszer (a szerző felvételei)

Hogyan segíthetünk növényeinken?

Talán felesleges hangsúlyoznom, hogy a legfontosabb a rendszeres locsolás. Lehetőleg kora reggel, vagy este öntözzünk, bőséges vízadagokkal. Ez teljesen logikus, hiszen kinek lenne kedve a legnagyobb hőségben a fóliasátorban öntözni.

Azzal is nagyban enyhíthetünk az állományon, ha árnyékoljuk a növényházat. Ez történhet a legegyszerűbb módon – egy vödörben sarat készítünk és bedobáljuk vele a sátrat. Ez a legolcsóbb és kéznél levő megoldás. Hátránya, hogy a sarat az első nyári zápor lemossa.

A gazdaboltokban kapható speciális árnyékoló festék – ez profi megoldás a problémára. Hátránya, hogy augusztus közepén – végén a festéket le kell majd mosni.

A legegyszerűbb mód az árnyékolóháló használata. Első látszatra drágább ez a módszer, de könnyű vele a munka, pár perc alatt felrakhatjuk, s később ugyanúgy seperc alatt leszedhetjük. A hálót hosszú évekig használhatjuk.

Képen: Napégés tünete paradicsomon és paprikán

Napégés

Így is nevezik népiesen a kalciumhiány tüneteit. Ezekben a napokban gyakran hoznak a termelők foltos paprikát, paradicsomot – kéréssel, hogy mi tévők legyenek ez ellen a jelenséggel, illetve betegséggel szemben?

A fent említett két módszer is ennek megelőzésére szolgál: az árnyékolás és a rendszeres bővizes locsolás.

A nagy hőségben a növények nehezebben tudják felvenni a kalciumot. Ezért pótolnunk kell a növényekben ezt az elemet. Amennyiben a képeken látható foltos terméseket talál az ültetvényében haladéktalanul levéltáp formájában kalciumtartalmú tápot kell kijuttatni. Erre kiváló készítmény a Wuxal Calcium, vagy a Florasin Calcium. A levélen keresztül veszi fel a leghamarabb a növény. Utána érdemes beöntözéssel is kalciumot adagolnunk, mert így nagyobb mennyiséget tudunk adni neki. A tápoldatozást hetente ismételjük meg. A kalcium tartalmú táppal együtt más NPK tartalmú tápot is adagolhatunk a gazdagabb termés érdekében.

Szép termést, örömteli kertészkedést kívánok!

Angyal József, AGROCENTRUM Nyárasd


Forrás: www.agrocentrum.sk

-p-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program