Kertészkedünk: Támad a lisztharmat, védekezés a monília ellen

Megosztás

Az esős idők és a meleg napok váltakozása nemcsak a kultúrnövények fejlődését serkentette, hanem bizony meghozta a lisztharmatot is, de több helyen a levéltetvek is terjednek a kedvező környezeti tényezők hatására. Lássuk, hogy védhetjük meg gyümölcsfáinkat:

Képen: Lisztharmat képlete Melodie almán

A lisztharmat lehet, hogy csak néhány hajtáscsúcson van jelen a fáinkon, azonban az azonnali védekezés nagyon fontos, hiszen a betegség hamar tovább terjedhet az egész lombkoronára, és a környező fákra is. Amennyiben csak néhány hajtáscsúcson észleltük a lisztharmat képleteit akkor először is javaslom azokat mechanikusan eltávolítani, vagyis lemetszeni, s berakni egy fóliazsákba, hogy ne fertőzzenek tovább.

Ezután következhet a permetezés. A célra kitűnően megfelel a Bellis felszívódó gombaölőszer, amely két hatóanyagot is tartalmaz. Ha ott a fertőzés, akkor javaslom a Bellis-t még megerősíteni kontakt szerrel lisztharmat ellen, ez lehet Sulfurus, Thiovit Jet, vagy Kumulus WG.

A Bellis a varasodás ellen is védi az almaféléket, ami szintén nagyon aktuális ebben az időszakban.

A levéltetvek ellen ajánlok tenni a permetlébe Mospilan SP-t. Nemcsak a levéltetvek , hanem az almamoly, a szilvadarázs és a körtelevélbolha ellen is véd.

Természetesen tegyenek a permetlébe tapadószert is, ami fokozza a művelet hatásfokát (Agrovital, Silwet Star, Boroil). Hogy teljes legyen a receptúra már csak egy jó kis levéltáp hiányzik hozzá, amit külön biztos nem juttatnánk ki. Ez lehet a régi, de jól bevált Harmavit, Wuxal Super, de akár Kristalon, vagy Ferticare is.

Ne csak az almákat, hanem a körtéket, birseket is kezeljük le ezekkel a szerekkel, de jót tesz a szilváknak is virágzás után megelőzendő a szilvadarázs kártételét.

Ez a permetezés most legalább olyan fontos, mint a tavaszi lemosó permet. Ha nem látnak még betegséget, kártevőt a fákon akkor is végezzék el.

Ne feledjék: a megelőzés mindig egyszerűbb és olcsóbb, mint a gyógyítás, ha már ott a betegség, illetve rovar.


Kapcsolódó cikk:
Kertészkedünk: Most kell védekezni a monília ellen!

Képen: Előrehaladott monília meggyen – itt sajnos már csak a fűrész segít

Monília

Korábbi cikkemben részleteztem, hogy a monília virágzáskor, hűvös, csapadékos időben jut be a gyümölcsfába a virágon keresztül. Ezért kell ellene védekezni a virágzás kezdetén, virágzáskor, és a virágzás végén.

Most, hogy elvirágoztak a csonthéjasok, érdemes szemügyre venni őket, nem-e látni rajtuk a monília tüneteit.

Elsősorban elszáradt, be nem kötött virágzatokat és elszáradt hajtásvégeket keressünk. Amennyiben találunk ilyet haladéktalanul be kell avatkoznunk.

Sajnos vegyszeres védekezésre már nincs mód, marad a mechanikus védekezés – magyarán a fűrész és a metszőolló.

Az elszáradt hajtásrészeket le kell vágni, úgy, hogy az egészséges részből is vágjunk le legalább 20 cm-t. Vizsgáljuk meg a metszés helyét – ha az ág belseje barnás, azaz elhalt, akkor még vágjunk hozzá egy darabot. Addig, míg egészséges, élő részhez nem érünk.

A levágott elszáradt ágakat égessük el, vagy fóliazsákban tegyük a kukába. Fontos ez a művelet, mert a gomba fokozatosan szétterjed a fában, s a fa el is pusztulhat.

Sikeres védekezést kívánok!

Angyal József, AGROCENTRUM Nyárasd


Forrás: www.agrocentrum.sk

-p-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program