Kertészkedünk: A szőlő aktuális növényvédelme

Hirdetés

2023. június 12. - 19:28

camera

1

Kertészkedünk: A szőlő aktuális növényvédelme

Kép: Illusztráció 

Megosztás

A szőlő virágzás előtti és virágzás utáni megelőző növényvédelme legalább olyan fontos, mint a tavaszi lemosó permetezés. Ebben a terminusban még a Premium Rezisztens fajtákat is permetezzük, szintén preventíven. A szőlő két lefontosabb gombabetegsége – a lisztharmat és a peronoszpóra ellen védekezünk.

Virágzás előtt a két említett gombabetegség ellen kellett védekezni. Némelyik későbbi fajta még nem virágzik, ezeket mindenképpen érdemes lekezelni még most, ha eddig nem tették meg.

Virágzás után meg kell ismételni a kezelést, de lehetőség szerint más szerek kombinációjával.

Kontakt szerek lisztharmat ellen a szőlőben a Thiovit Jet, Kumulus WG, Sulfurus. Felszívódók a Vivando, Cabrio Top és a Dynali.

A Dynali egy új készítmény. Teljesen más a hatásmechanizmusa, mint az eddigi szereknek. Két hatóanyagot tartalmaz. A gyártó virágzás után javasolja a szőlőben. Széles spektrumú gombaölőszer. A lisztharmat ellen védi a szőlőt levélen és fürtön is. E mellett hatásos a feketerothadás és a szőlőorbánc ellen is.

Lisztharmat ellen javaslom tegyenek a permetlébe egy kontakt és hozzá egy felszívódó szert a biztosabb hatás végett.

A Cabrio Top kombinált felszívódó szer, egyaránt hatásos a lisztharmat és a peronoszpóra ellen is.

Kontakt szerek peronoszpóra ellen a réztartalmú Kocide 2000, Champion 50 WP, Cuproxat SC, továbbá a szintén kontakt hatású Polyram WG. Kiváló, két hatóanyagot tartalmazó szerek az Orvego, Profiler WG. Kontakt és felszívódó módon is hatnak.

A szőlő elvirágzása utáni permetbe érdemes tenni molyok elleni szert is. Ilyen lehet pl. a Mospilan 20 SP, SpinTor, Karate Zeon. Ezeket a szereket a molyok rajzásakor kellene először bevetnünk, de megelőzésképpen adagolhatunk a virágzás utáni permetkeverékbe is.

Mitől lehet ilyen foltos a szőlőm levele?

Ezzel a kérdéssel mutatta az 1. képen látható szőlő levelet egy kedves idős hölgyvásárlónk. Kérdésemre, hogy látott-e fénylő bogarakat a szőlő levelén sütkérezni, azt válaszolta, hogy nem. Viszont arra a kérdésemre, hogy vannak-e összepödört levelek az állományon azt felelte, hogy bizony vannak. Ez pedig egy régi-új kártevő rovar, a szivarsodró eszelény (2. kép – párosodás közben) – szlovákul nosánik viničový, vagy vincúr.

Én is találkoztam vele az ültetvényemben, életemben először. Nagyon találó a magyar elnevezése. Precízen összesodorja a szőlő levelét (3. kép – vadszőlőn). Abba rakja a petéit. A peték ahogy kikelnek a szőlő leveléből táplálkoznak. Majd a talajban bebábozódnak, s következő tavasszal előbújnak és károsítanak.

Neemazal TS biológiai készítményt használtam ellenük, sikeresen. Amikor egy hét múlva a biztonság kedvéért megismételtem a kezelést szintén Neemazal TS-szel akkor vettem észre, hogy a vadszőlőt is megtámadták, így azt is lepermeteztük.

Az említett készítményen kívül használhatunk ellene Karate Zeon, Sanium Ultra szereket is.

Vannak termelők a Csallóközben, akiknek a körtefáját támadták meg. Érdemes hát figyelni fáinkat, s szőlőinket.

Sikeres szőlővédelmet kívánok!

Angyal József, AGROCENTRUM Nyárasd


Forrás: www.agrocentrum.sk

-p-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program