Kertészkedünk: Őszi növényvédelem a házikertben

Megosztás

 A jó gazdának az őszi szezon nem ér véget a gyümölcsök, zöldségek betakarításával. Az őszi betakarítás utáni munkálatok megalapozzák a jövő év gazdag és egészséges termését. Mit tehetünk ennek érdekében a háztáji gyümölcsösünkben?

Őszi lemosó permetezés

Lombhullás után célszerű a gyümölcsfák törzsét és ágait fertőtleníteni. Erre a legalkalmasabbak a réztartalmú szerek, első sorban a Champion 50 WP, de a Cuproxat SC is megfelel. Amennyiben a biológiai készítményeket részesítjük előnyben, akkor használhatjuk a Cuprotonicot.

Hasonlóan, mint a tavaszi lemosó permetezés esetében bő permetlével kezeljük le növényeinket. Nemcsak a gyümölcsfákat, hanem a gyümölcsbokrokat, szőlőt, a dísznövényeket se hagyjuk ki. Nagyon jól védekezhetünk így a gombás és baktériumos megbetegédesek (pl. az őszibarack levélfodrosodás) ellen. A permetezéskor a levegő hőmérséklete 7 C° felett legyen.

Tafrina őszibarackon – már most védekezhetünk ellene

Fák törzsének mésszel való lekenése

Még a fagyok előtt tanácsos a gyümölcsfák törzsének és vastagabb vázágainak lekenése mésztejjel. A készítmény fertőtleníti a fák kérgét az ott megbúvó kártevőktől és védi a növényt a nagyobb fagyok ellen. A fent említett rezes lemosó permetezés után végezzük el, fagymentes időben.

Dióburokfúró légy elleni védekezés

Nagyon fontos, hogy az összes lehulló termést össze szedjük és égessük el, vagy fóliazacskóban tegyük a kukába. Ez azért fontos, hogy a féreg bábjai ne kerüljenek a talajba. A diófa leveleit is gereblyézzük össze és vigyük el a fa alól. A megtisztított fa lombjának alját megelőzésképpen belocsolhatjuk mésztej oldatával, vagy Bora nevű biológiai készítménnyel. A Bora mikrobiológiai készítmény, gombaspórákat tartalmaz. A kijuttatás előtt 48 órával fel kell vízben oldani. Igaz, hogy a gyártó a szert vegetáció közbeni applikálásra ajánlja, de ha fennáll ez a problémánk akkor egy próbát megér ősszel is kijuttani.

A dióburokfúró légy bábjai sekélyen talaj felszíne alatt telelnek át, így ezekkel a szerekkel likvidálhatjuk őket.

Nyugati burokfórólégy lárvái (Internet)

Védekezés a vértetű ellen

Elsősorban almán, de körtefákon is előfordul ez a vattaszerű csomóban rejtőzködő kártevő, amely ha nem védekezünk ellene képes elpusztítani a fát. Ilyenkor sokkal erősebb permetet fújhatunk rá, mint a vegetációs időszakban. Sőt, ha nem túl nagy a fa, akkor ecsettel jó erős permetlével bekenhetjük a vattacsomókat. Fontos, hogy a levegő hőmérséklete 10 C° körül – felett legyen.

Vértetű almafán – nehéz megszabadulni tőle

Ragacsos szalag a fák törzsére

Már most felrakhatjuk a fák törzsére a ragacsos szalagokat. Meggátolja a Kis téli araszoló és más kártevők feljutását és elszaporodását a fa koronájában.

Kis téli araszoló (Internet)

Jó munkát kívánok a kertben!

Angyal József, AGROCENTRUM Nyárasd


Forrás: www.agrocentrum.sk

-p-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program