Kertészkedünk: Meztelencsiga invázió

camera

1

Kertészkedünk: Meztelencsiga invázió

Képen: Meztelencsiga kártétele jégsalátán (fotók: a szerző felvételei) 

Megosztás

A sok-sok májusi csapadék bizony előcsalogatta a meztelencsigákat is. Az idén mintha sokkal jobban el lennének szaporodva, mint más éveken. A felmelegedés még jobban kedvez a létüknek. Főleg a növények zöld részeit fogyasztják előszerettel és nagy étvággyal. A kisebb növényeket akár teljesen le is rághatják. Rejtőzködő életmódot folytatnak, főleg kora reggel és éjszaka károsítanak, ezért nehéz őket észrevenni. Észlelhetjük őket viszont a kártételük – vagyis a rágásuk alapján, vagy a váladékcsík szerint, amelyet nedves talajon hagynak maguk után. Hogyan védekezhetünk ellenük?

Szerencsére kitűnő vegyszerek állnak rendelkezésünkre.

Képen: Több készítmény is rendelkezésre áll a meztelencsigák ellen

Ilyenek például a Metarex® és SLIMEX® készítmények. Mindkettő hatóanyaga metaldehyd. Az esőnek ellenállnak és olyan keserű adalékot tartalmaznak, amely megakadályozza, hogy a háziállatok megegyék. Megfelelő mennyiséget kell a kultúrnövények köré kiszórni belőlük, hogy a csigák biztosan jól lakhassank, egyszer és egyben utoljára.

Szintén a meztelencsigák ellen van forgalomban a FERRANISH® Natur készítmény. Ennek a hatányaga vasfoszfát, természetes megoldást jelent a csigák és más lágytestűek ellen.

Szintén az előbb említett metaldehyd a hatóanyaga a LIMANISH® Premium csigaölő szernek.

Szerekből tehát nincs hiány.

Bármelyiket is válasszuk az esti órákban javasolt őket kiszórni. Mindegyik granulátum formában van forgalomban. Egy helyre ne juttassunk sokat, inkább szórjuk körül velük a növényeinket.

Ezek az anyagok olyan illatanyagot tartalmaznak, amelyek vonzzák a csigákat. A szer hatására előjönnek rejtekhelyükről. Belakmároznak és meg van oldva a probléma.

Képen: Képen: Meztelencsiga kártétele paprikán

Természetes megoldások a meztelcsigák ellen

A fent említett FERRANISH® Natur mellett más természetes megoldás is van a meztelencsigák ellen. Régi módszer a sörcsapda. Alacsonyabb falú konzervdobozt, vagy más alacsony edényt (pl. virágalátétet) beásunk a földbe úgy, hogy a teteje kb. egy szintben legyen a talajjal. Az edényt megtöltjük sörrel. A sör illata szintén csalogatja a csigákat. Bemásznak az edénybe és belefulladnak a sörbe.

Nagyanyáink módszere is szóba jöhet. Ők a csigák ellen fahamuval szokták körülszórni a veteményeket. A fahamu egyrészt nagyon száraz, másrészt rendkívül lúgos kémhatású. Ez a két dolog elpusztítja a csigát, amely ha a fahamun akar keresztül mászni, biztos "nem ér át a túlsó oldalra".

Sikeres védekezést kívánok!

Angyal József, AGROCENTRUM Nyárasd


Forrás: www.agrocentrum.sk

-p-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program