Kertészkedünk: Krumpli egyszeregy – avagy burgonyaültetés előtt

camera

1

Kertészkedünk: Krumpli egyszeregy – avagy burgonyaültetés előtt

Képen: Minigumók – kis helyen sok elfér belőlük. Az 1,2 kilogrammos tégelyben kb. 50 db gumó van. 

Megosztás

Lassan, lassan tavaszodik, ideje elgondolkodni, milyen burgonyafajtát szeretnénk ültetni. Érdemes tervet készíteni úgy a burgonyaültetvényünkről, mint az egész veteményeskertünkről. Az ültetőburgonyát érdemes a szezon elején beszerezni, mert ilyenkor teljes a kínálat a gazdaboltokban. Csak megbízható forrásból, bevizsgált, certifikált ültetőanyagot vásároljunk, ez a sikeres termesztés alapja. Az alábbiakban ehhez szeretnék egy kis segítséget nyújtani.

Mekkora területünk van a termesztésre?

Ez ugye az első mérvadó adat. A kiszemelt terület határozza meg, mennyi ültetőanyagra lesz szükségünk. Az ültetőanyag szükséglet függ az ültetőburgonya nagyságától. A legtöbbjüket csomagoláskor kalibrálják. A 28 – 35 mm nagyságú minigumókból kb. 12 kg kell egy ár területre, azaz 100 m²-re. Az 1,2 kg-os dobozban általában úgy 50 db minigumó van. A zsákos ültetőburgonya kalibráltsága lehet 35 – 50 mm. Az 5 kg-os zsákban kb. 60 db gumó van. Ebből egy ár területre kb. 25 – 30 kg ültetőanyag kell.

Képen: Az öt kilogrammos zsákos ültetőburgonyában kb. 60 gumó van

Korai, vagy kései fajtát?

Amennyiben nagyobb a területünk érdemes szuperkorai, korai és félkorai fajtát is ültetnünk. A szuperkorai fajtákat (Anuschka, Adora, Red Scarlet, Riviera) érdemes már most beszereznünk és előcsíráztatni. Tavasszal, ha a fagyok már elmúltak és kicsit már felmelegedett a talaj akkor már elültethetjük őket, két réteg fátyollal takarva, ami még korábbra hozza az első termést. Ezek a fajták főleg frissfogyasztásra valók.

A korai fajtákat (Ranomi, Vivaldi, Impala, Colette, Colomba, Carrera, Annabelle) is előcsíráztathatjuk, így legalább két héttel előbbre hozhatjuk a szedést. A korai fajták alkalmasak rövidebb, 2 – 3 hónapos tárolásra.

A félkorai, illetve félkései fajtáknak (Sante, Desiree, Babylon, Agria, Mozart, Talentine) hosszabb a tenyészidejük. Megfelelő körülmények között akár a következő év júniusáig is eltárolhatók.

Melyik főzési típust válasszuk?

Mindegyik ültetőburgonya csomagolásán fel van tüntetve a főzési típus. Csak emlékeztetőül: Az „A” típusú (Annabelle, Talentine) a keményebb húsú, kevesebb víztartalommal, nem szétfővő. Főleg salátáknak, sült krumplinak. A „B” típusú (Laura, Red Scarlet, Sunita, Sante) valamivel több vizet tartalmaz, félig szétfővő krumpli. Levesekbe, gulyásokba, de tésztának is alkalmas. A „C“ típusúnak (Picasso) nagyobb a víztartalma, szétfővő burgonya. Köretnek is megfelel, de elsősorban krumpliból készült ételek (kása, tészták, fánkok) alapanyaga.

Az egyes főzési típusokat néha nem lehet teljesen elhatárolni. Vannak fajták, amelyek átmenetet képeznek az egyes típusok között. Így vannak „AB“ főzési típusúk (Anuschka, Vivaldi, Adora, Carrera, Colomba, Mozart, Violet Queen, Impala, Riviera ), „BA“ főzési típusok (Marabel, Colette ) és „BC“ főzési fajták (Agria, Desiree, Babylon).

Természetesen az „A” fajtákból is lehet krumplipürét készíteni, csak kicsit tovább kell őket főzni. A „BC” és „C” fajtákból azonban nem lehet jó ropogós sültkrumplit sütni.

Piros héjú, vagy sárga héjú fajtát?

Az az igazság, hogy a krumpli ízét a héj színe nem befolyásolja. Vannak termelők, akik a piros héjú fajtákra esküsznek, mások a sárga héjúakra. A héj színe a terméshozamra sincs befolyással, sokkal inkább a talajelőkészítés és a termesztés során végzett növényápolás. De erről majd egy másik cikkben.

Angyal József, AGROCENTRUM Nyárasd


Forrás: www.agrocentrum.sk

-p-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program