Hiába tiltakoztak ellene az egyetemek, a kormány jóváhagyta a felsőoktatási törvény módosítását

camera

1

Hiába tiltakoztak ellene az egyetemek, a kormány jóváhagyta a felsőoktatási törvény módosítását

Fotó: Cséfalvay Á. András - illusztráció 

Megosztás

A levelező képzés lerövidítése, teljesítmény alapú szerződések bevezetése és a rektorválasztás szabályainak a módosítása tartozik azokhoz a változtatásokhoz, amelyek az oktatásügyi minisztérium által kidolgozott törvénymódosításból következnek. A felsőoktatási törvény módosítását a szerdai kormányülésen hagyták jóvá.

A törvény módosítja továbbá a rektor kinevezésének módját, az igazgatási tanács összetételét, a kari szervek felállítását, valamint az egyetem akadémiai szenátusának és az állami egyetem igazgatótanácsának jogkörét.

Branislav Gröhling (SaS) a kormányülésen megjegyezte, a törvénymódosítás több mint egy éven át készült. „A tárcaközi véleményezési eljárás keretében számos észrevétel érkezett hozzánk” – mondta. A módosítás tervezetének elkészítésekor a Franciaországban, a Nagy-Britanniában, valamint az Ausztriában működő főiskolai rendszert vették alapul.

Az egyik módosítás a külsős (extern) tanulmányi időszak lerövidítése. Míg külföldön a nappali és külsős tanulmányok azonos hosszúságúak, addig Szlovákiában a nappali rendszerint öt évig, a távúton abszolvált képzés pedig hét évig tart. A törvénymódosítás az utóbbit is öt évre rövidítené.

Lényeges változás továbbá az egyetemek minőség szerinti finanszírozása. Nagyobb támogatásban részesülnek majd azok a felsőoktatási intézmények, ahol több minőségi kutatást végeznek, az alkalmazottak előrelépnek szakterületükön, és egyúttal átadják hallgatóiknak a szakterület legújabb ismereteit.

A projektek finanszírozása is módosul, amelynek lényege, hogy átláthatóbb legyen az értékelés, amely nemzetközi szakértők és szervezetek révén valósul meg.

Az eredetileg előkészített törvénymódosítást az év elején elutasították az egyetemek, a szlovákiai felsőoktatás politikai ellenőrzése kísérletének tartották. Több egyetemen sztrájkkészültséget jelentettek. Ezt követően alakult meg egy munkacsoport, amellyel az oktatásügyi minisztérium a módosítás új változatának kidolgozásán dolgozott.

A pozsonyi Comenius Egyetem azonban ősszel jelezte, a törvénymódosítás nem reflektál kellőképp az egyetemek képviselőivel folytatott párbeszédekre. Decemberben a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem (STU) is kijelentette, elfogadhatatlannak tartják a törvénymódosító javaslatot. Az egyetemek azt kifogásolják, hogy az akadémiai önkormányzatiságot a javaslat kari szinten gyakorlatilag felszámolja.


(TASR/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program