Havi 200 euró támogatás a gyerekek után, 30 eurós családi pótlék – Matovič bemutatta az adóreformot, ami a családokra fókuszál

2021. november 14. - 14:59 | Belföld

Igor Matovič (OĽaNO) pénzügyminiszter vasárnap délután bemutatta az adó- és járulékreform első részének tervezetét, amely a családokra fókuszál. A reform célja a családok anyagi helyzetének stabilizálása.

Havi 200 euró támogatás a gyerekek után, 30 eurós családi pótlék – Matovič bemutatta az adóreformot, ami a családokra fókuszál

A reform szerint a dolgozó szülő havonta 200 eurós támogatásra lesz jogosult, míg a munkanélküli szülő 100 euróra.

  • A 18 év alatti gyerekek után járó családi pótlék 25,50 euróról 30-ra emelkedne a reform szerint. Idősebb gyermekek esetében, a nappali tagozatos főiskolai tanulmányok befejezéséig 50 euró járna.

  • Az állam továbbá 70 eurót biztosítana a 3 és 18 év közötti gyerekeknek szakkörökre képzésekre, különféle kurzusokra és sporttevékenységekre.

  • A 18 éves kor alatti gyerekekre számítódó adóbónusz 70 euróra emelkedne.

  • A rekreációs bónusz havonta 30 euró lesz (évente 360 euró).

A rekreációs bónusz és a gyermekek tehetséggondozása után fizetendő támogatás egy speciális kártyára érkezne, a többit készpénzben kapnák meg a szülők.

Matovič adóreformja évente 1,2 milliárd euróval nagyobb kiadást jelent az államnak. A pénzügyminiszter a sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy a reformot milyen bevételből akarja kivitelezni.

Az állam védelmi forrásait 200 millió euróval csökkentené, a magasabb szerencsejáték-illetékekkel 100 millió euró többlettel számol, emellett pedig 2 százalékkal (megközelítőleg 8800 fővel) csökkentené a közigazgatásban dolgozók számát – ezáltal 180 milliós megtakarítással számol.

A milliomosadó a vagyon 0,1 százaléka lenne egymillió euró felett (20 millió eurós megtakarítás), korlátoznák az egészségügyi biztosítók nyereségét (20 millió euró), növelnék az állami tulajdonú vállalatok hatékonyságát (50 millió euró), eltörölnék az állami vagyonbiztosítást (50 millió euró). Ide tartozik továbbá a részvényadók alacsonyabb növekedése (200 millió euró), a 29 százalékos átalányadó (293 millió euró), valamint a dinamikus hatások a magasabb családtámogatás által (150 millió euró).


(DenníkN)