Hájos Zoltán három Polgármesteri díjat és egy emléklapot osztott ki

2020. augusztus 22. - 07:04 | Régió

A polgármester idén három Polgármesteri díj és egy emléklap odaítéléséről döntött, melyeket a Pro Urbe-díjakkal egyetemben az augusztus 20-án este megtartott ünnepségen adott át.

Hájos Zoltán három Polgármesteri díjat és egy emléklapot osztott ki
Rajzák László sebészorvos (Fotók: Paraméter) - További felvételekért kattints!
Kapcsolódó cikk:

Jarábik Gabriella, Tóth László és Mészáros Ildikó kapott Pro Urbe-díjat Dunaszerdahelyen

Polgármesteri díjjal tüntette ki Nagy Frigyest, Dunaszerdahely egykori alpolgármesterét, fogtechnikust, hittanárt. Az idén 75. életévét betöltött Nagy Frigyes fogtechnikusként végezte el az egyetemet, majd a Komenský Egyetem Hittudományi karának pedagógiai irányzatán is államvizsgázott. Dolgozott a Dunaszerdahelyi Járási Egészségügyi Intézetben laboratóriumvezetőként, járási fogtechnikusként, majd 1994 és 2010 között, Pázmány Péter mellett töltötte be az alpolgámesteri címet Dunaszerdahelyen. Az MKDM alapító, később Országos Tanácsának tagja, majd az MKP OT tagja is volt.

Nagy Frigyes a díj átvételekor elmondott beszédében felidézte, hogy a rendszerváltás után összefogtak és véleménye szerint szép dolgokat tudtak elérni.

„Természetesen voltak időszakok, amikor a fogaskerekek közé bekerült némi homokszem, de azért azt kiküszöböltük és az egyházi elöljárókkal, a kultúra dolgozóival, a képviselő-testülettel olyan irányt tudtunk Dunaszerdahelyen felvenni, hogy fokozatosan úgy éreztük , mi vagyunk a Csallóköz fővárosa. Ez mindig örömmel tölt el bennünket. Köszönöm, hogy eljutottunk oda, hogy büszkék lehetünk városunkra” – fogalmazott.

Ugyancsak Polgármesteri díjban részesült a Vox Camerata kamarakórus, a díjat pedig Gaál Zöld Ágnes karnagy, valamint Miške Tamás kórustag vették át. Gaál Zöld Ágnes magyarul, Miške pedig szlovák nyelven mondott köszönetet a polgármesternek, illetve a városvezetésnek a díjért és a kórus támogatásáért. Gaál Zöld emellett kiemelte a három karnagy tevékenységét, akik a Vox Camerata megalapításától tevékenykedtek a kórusnál, ők pedig nem mások, mint az alapító Pálmai Márta, majd Rácz Tibor, végül Németh Borbála, aki 2011-ben újraalapította azt. Egyszersmind köszönetet mondtak a városi művelődési központnak, mely próbahelyet biztosít számukra és csoportjává fogadta őket.

„Szeretném a lakosságnak is megköszönni a díjat, hiszen ha ők nem lennének és nem járnának a koncertjeinkre, akkor a mi munkánk is kárba veszne és örülünk, hogy olyan városban élünk, ahol ennyi kultúraszerető ember van, akik vevk a kórusmuzsikára is” – monta Gaál Zöld Ágnes, aki végezetül két állandó hangszeres kísérőjüknek, Fitos Andreának és Bazsó Horváth Zsuzsannának is köszönetet mondott.

A Vox Camerata 1990-től működik, eleinte női karként, 1992-től azonban két férfi szólam is csatlakozott. 1997-ig több mint 100 alkalommal álltak színpadra és több elismerést is szereztek, például a galántai Kodály Napokon vagy a Budapesti Nemzetközi Kórusversenyen, illetve az olasz Riva del Garda nemzetközi kórusversenyén. 1998-tól tulajdonképpen leállt a kórus működése, amit végül hosszú idő után, 2011-ben Németh Borbála, a Művészeti Alapiskola tanára alakított újjá, majd vezette 2016-ig, azóta Gaál Zöld Ágnes tölti be a karnagyi funkciót, amit tekintettel arra, hogy babátvár, szeptembertől Koszorús Mátis Margit vehet át.

A harmadik Polgármesteri díj kitüntetettje Rajzák László sebészorvos, aki 45 éve dolgozik a dunaszerdahelyi kórházban. Rajzák László Egyházgellén született orvosi családban, az orvosi egyetemet Kassán végezte el, 45 év alatt megszámlálhatatlan műtétet végzett el a kórház sebészeti osztályán vagy ambuláns orvosként. „Fiatal kollégáinak fenntartások nélküli mentora, azok első műtétjeinek asszisztense, szakmai pályájuk egyengetője, de egyben a kórházi szép magyar beszéd utánozhatatlan és szigorú védnöke” – mondták róla a méltatásában. Ismertek energiatakarékos és dohányellenes megnyilvánulása, tanított az Egészségügyi Szakközépiskolában és hosszú éveken keresztül a TUDOK zsűrijének tagja volt.

A díjat a meghatottságtól könnyekkel küszködve vette át.

„Mivel sebész vagyok, tudni kell, az egy olyan valaki, aki egyedül nem tud dolgozni, ezért nagyon-nagyon köszönöm az összes volt és mostani kollégámnak is, akik velem együttműködnek. A családomnak, feleségemnek és a két gyermekemnek. Sokkal nehezebb itt állni önök előtt, mint a műtőben lenni” – fogalmazott.

A Polgármesteri emléklapot a Dunaszerdahelyi Birkózóklub kapta, az átadón pedig annak vezetője, Hakszer Roland vette át. A klubot Író Ferenc alapította 1970-ben, első szlovák bajnoki címét pedig Bürsöly Ferenc szerezte 1973-ban. 1977-ben megnyerték a szlovák nemzeti ligát, majd feljutottak az I. csehszlovák ligába. Versenyzőik közül Schwendtner József 1983-ban junior világbajnoki címet szerzett 1983-ban, Fernyák István pedig bronzérmet 1991-ben. Ugyanebben az évben Kollár Roman Európa-bajnok, Fernyák pedig ezüstérmes lett. A szlovák birkózóklubok és egyesületek versenyében a 2019-es év legsikeresebb csapata lett. 50 év alatt 15 érmet szereztek világ- és Európa-bajnokságokon, az elmúlt tíz évben pedig 92 szlovák bajnoki címet különböző kategóriákban.

Hakszer Roland kihangsúlyozta Író Ferenc és Hakszer Tibor munkásságát a klubnál, továbbá Gaál Attilát és Vajas Józsefet, akik az elmúlt húsz évben edzettek a birkózókkal.

„A klubunk az elmúlt 50 évben négy olimpiára adott sportolót, ezenkívül 15 érmet szereztek birkózóink különböző európai és világversenyeken. Úgy gondolom, ez is azt igazolja, hogy Dunaszerdahelyen a birkózóklubnak van múltja, jelene és jövője is” – fogalmazott.

(SzT)