Gyerekkora óta a kertészkedés az élete a 17 éves balázsfai dinnyemesternek

Megosztás

Harmadik szülinapjára fóliasátrat kért szüleitől. Meg is lepték egy alagútfóliával, öt évvel később viszont már nagyobbra volt szüksége. 13 éves volt, amikor kertészetben kezdett dolgozni. Élete azóta is a zöldség- és gyümölcstermesztés, emellett táncol, a sütés is érdekli és a gimnáziumban is sikeres. A 17 éves balázsfai Kázmér Máténál jártunk.

Máté két kertet is művel Balázsfán, az egyikben támrendszerrel termeszt sárgadinnyét fóliasátorban. Ez a módszer meglehetősen ritka a Csallóközben, hiszen a dinnyét többnyire szabadföldön termesztik.

A fiatal kertész úgy döntött, idén új kihívásokat keres, ezért belevágott a dinnyetermesztésbe. „Az interneten fedeztem fel a támrendszeres dinnyetermesztést. Nagyon megtetszett, és úgy döntöttem, idén kipróbálom. A földön termesztett dinnye viszonylag kevesebb törődést igényel, itt viszont csupán egyetlen főágat hagyunk meg, az összes oldalhajtást le kell csípni” – magyarázza a dinnyemester.

A kert rendezett, bőségesen terem a görögdinnye, a kukorica és a többi zöldség is, Máté pedig joggal büszke a kertjére, hiszen nyilvánvaló, hogy rengeteg munka van benne. Ő persze nem munkának nevezi, inkább csak elfoglaltságnak, amivel imád foglalkozni.

A laikusokban felmerülő első kérdés egészen biztosan az, hogy megbírja-e az egyetlen madzagon futó növény a több kilós lógó dinnyéket. „A falubeliek eleinte azt hitték, hogy uborkát termesztek a fólia alatt. Aztán amikor meglátták, hogy kezdenek gömbölyödni a dinnyék, nagyon meglepődtek. Mindenki a csodájára járt, és arról faggattak, hogy létezik, hogy nem szakad le a termés. Eleinte a szüleim is kételkedtek, hogy működni fog-e, mert ők se láttak még korábban ilyet. De én abban bíztam, hogy a természet úgyis alkalmazkodik önmagához, és így is lett. Nézd, ezt az ágat szabad kézzel letépni sem tudom” – mutatja.

Az örömben viszont volt némi üröm is, pár hete ugyanis tolvajok jártak Máté kertjében: „Egy éjszaka ellopták a termés csaknem felét. A szüleim vették észre, hogy mi történt, először nem is merték elmondani. Megviselt a dolog, főleg azért, mert tényleg szívvel-lélekkel foglalkozom a kertészkedéssel. Sosem okozott például problémát, ha hajnalban, még sulikezdés előtt el kellett jönnöm kinyitni a fólia ajtóját.”

Május végén ráadásul betegség is megtizedelte a termést: a csapadékos idő miatt beszivárgott a víz a sátorba, a párás levegő pedig hozzásegített a gombabetegség kialakulásához. „Sajnos nem tudtuk időben elkapni, így a permetezés már nem segített volna. Valójában egyelőre mi is csak próbálkozunk, tanácsot pedig nem tudok kitől kérni, mert a szabadföldön termesztett dinnye más törődést igényel. De jövőre már okosabbak leszünk” – mondja lelkesedéssel a kertész, majd megmutatja a speciális öntözőrendszerét is, amivel a növényt alulról, úgynevezett csepegtetőmódszerrel öntözi.

Miközben beszélgetünk Mátéval, máris érkezik egy helyi lakos, Erzsi néni, aki dinnye felől érdeklődik. Az eladással nincs probléma, hiszen a faluban összetartó a közösség, sokan érdeklődnek és visszajárnak hozzá. „Az embereknek az tetszik, hogy többnyire a szemük láttára szakítom le a dinnyét, ezáltal tudják, hogy friss, és akár hosszabb ideig is tárolhatják” – teszi hozzá.

A dinnye mellett kukoricát is találunk a kertben, sőt, már az őszi palánták is nőnek. „Megközelítőleg hatezer kukoricát ültettünk ki, nagy részét palántáról, június közepén pedig már szedtük a termést. Idén legalább két héttel előbbre vagyunk a tavalyihoz képest. Ennek csupán annyi hátránya van, hogy hamarabb ürül majd ki a kert.”

Aztán jön a téli időszak, amit Máté elég nehezen visel. „Ilyenkor többnyire tortákat szokott sütni, mert persze nem bír nyugton maradni. Egészen kiskorától kezdve az élete a kertészkedés és a tánc” – árulja el az édesanya, Gyöngyi, akitől megtudjuk, hogy Máté már hatéves korától foglalkozik a tánccal is, nyolc éve pedig Südi Iringó Táncstúdiójának növendéke.

Máté a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Gimnázium harmadik osztályos tanulója lesz szeptembertől, és már azt is tudja, hova tovább az érettségi után: a Nyitrai Mezőgazdasági Egyetemen szeretne zöldségtermesztést tanulni.

„Voltak napok, amikor éjjeleket tanult, majd hajnalban kelt a kert miatt. Maximalista. Nemcsak az iskolában, hanem a mindennapi életben is. Eleinte féltettük, hogy túlterheli magát, nem egyszer próbáltuk rábeszélni, hogy lassítson, de aztán rájöttünk, hogy hiába beszélünk neki, mert imádja, amit csinál. Azt mondta, nyugi anya, bírom” – mondja Gyöngyi, Máté pedig máris azzal vág vissza, hogy ő bizony bírja is.

Lassításról pedig szó sincs, sőt, már most tervezi a jövő évet: „Jövőre szeretnék még egy kisebb fóliasátrat, amelyben paprikát termesztenék, a nagy sátorban pedig egy sorral kevesebb dinnyét ültetek majd, annak a helyére pedig paradicsom kerül.”

Jövőre tehát biztosan jön a folytatás, Máté pedig egyelőre csak abban bízik, hogy minél rövidebb lesz a téli időszak.


(Farkas Linda)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program