A fiataloknál a dohányzás jobban növeli a szívinfarktus kockázatát, mint az idősebbeknél

2016. november 30. - 18:55 | Tech

A dohányzás jelentősen megnöveli a szívinfarktus kockázatát a fiataloknál: az ötven év alattiak esetében nyolcszor nagyobb a szívroham esélye, mint a nemdohányzóknál.

Brit kutatóknak szerdán a Heart című szaklapban megjelent tanulmánya szerint idősebb korban kisebb a különbség a dohányosok és a nemdohányzók között. Az 50 és 65 év közötti korcsoportban már csak ötször, 65 év felett pedig mindössze háromszor nagyobb eséllyel kapnak szívinfarktust a dohányosok, mint a nemdohányzók.

Az eddig is ismert tény volt, hogy a dohányzás általában megnöveli az infarktus rizikóját. A tanulmány újdonsága a korcsoportok közötti fokozatok megfigyelése.

"Annak tekintetében, hogy a dohányzás mennyire megnöveli az infarktus esélyét a fiataloknál, talán ez minden rizikófaktor közül a legnagyobb, mely hatását minden más tényezőnél hamarabb fejti ki" - összegezték a tanulmány szerzői. Írásukban olyan sürgős intézkedésekre hívják fel a figyelmet, amelyek segítségével a fiatalok leszoktathatóak a dohányzásról vagy eltántoríthatók a kipróbálásától.

Ever Grech, a sheffieldi szívközpont orvosa és a vizsgálatban részt vevő kutatók 1727 olyan páciens adatait elemezték ki, akiket 2009 és 2012 között szívinfarktussal szállítottak be az intézménybe. Az információk kiértékelése nyomán kiderült, hogy a dohányosok átlagosan tíz évvel korábban szenvednek szívinfarktust, mint a nemdohányzók, vagy a dohányzást már korábban abbahagyók.

A vizsgált dél-yorkshire-i térségben az ötven év alatti felnőttek 27 százaléka dohányzik, és ők teszik ki az ötven év alatti, szívinfarktussal kezelt betegek 75 százalékát.

MTI/para