Ezeket az ételeket kerüld el

Azt már tudjuk, hogy jobb elkerülni a gyorséttermeket, de az egészségünket veszélyeztető adalékanyagok sajnos ártalmattalnnak tűnő élelmiszerekben is előfordulnak. Itt egy kis segítség egészséges és tudatos választásban – írja az InStyle.

Ezeket az ételeket kerüld el
-illusztráció-

1. LAPKASAJT

Az egyenként előre csomagolt “sajt” jobb esetben csak ömlesztve van, de gyakran sajnos nem is állati tejből készül. A növényi eredetű tejtermék-másolatokon ezt a gyártónak fel kell tüntetni, de vigyázz, mert rendszerint csak az apróbetűs rész tartalmazza a fontos információt.
Miért rossz? Mindkét esetben az összetevők rengeteg kémiai eljáráson esnek át, mire elnyerik a kívánt állagot.
Ezt válaszd helyette: Ha laktózérzékeny vagy, már sok helyen kapható laktózmentes szeletelt sajt.

2. FELVÁGOTT

Szereted a csirke- és pulykamell sonkát? Van egy rossz hírünk: bár valóban alacsony zsírtartalmúak, mégsem választasz jól, ha ezt teszed a szendvicsbe.
Miért rossz? Ahhoz, hogy a húsból ilyen szép, vékonyra szeletelt sonkát készítsenek, a gyártók lékötőt és szóját is adnak hozzá, ami megnöveli a termék tömegét, de semmi keresnivalója az étrendedben.
Ezt válaszd helyette: Ha fontos az alacsony zsírtartalom, akkor szeletelj fel hideg sült csirkemellet: ebben 100% hús van. Gyors megoldás a Párgai főtt sonka, ami szintén nem feldolgozott termék.

3. DIÉTÁS KÓLA

gaz ugyan, hogy nem tartalmaz cukrot, de a benne lévő mesterséges édesítők csak fokozzák az édes íz iránti vágyat.
Miért rossz? Egy friss tanulmány szerint egyes mesterséges édesítők arra késztetik a szervezetet, hogy raktározza a zsírt, így hosszú távon akár elhízáshoz is vezethet a “diétás” üdítő.
Ezt válaszd helyette: A valódi gyümölcslevek vagy diabetikus limonádék egészséges frissítők. Ha pedig ragaszkodsz a kólához, próbáld ki a sztíviával édesített változatot, amely ugyan tartalmaz némi cukrot, de egyszer-kétszer belefér.

4. KETRECES TARTÁSÚ BAROMFI

Gondoltál valaha arra, milyen élete volt az állatnak, amelyet később megeszel? Nem kell feltétlenül mélyérzésű állatvédőnek lenned: kutatások igazolják, hogy a fogyasztást tekintve sem mindegy, ketrecben sínylődött vagy udvaron kapirgált a csirke.
Miért rossz? A gyorsnevelt állatokat antibiotikummal és olyan táppal etetik, amelyek arzénszármazékot és koffeint taralmaznak.
Ezt válaszd helyette: Organikus tartású csirke, pulyka. Ezek az állatok szabadon kapirgálhattak, és nem tömték őket felesleges egészségvédő gyógyszerekkel, melyek járulékos anyagai később a tányérodon landolnának.

5. TARTÓS KENYÉR

A Nagy-Britanniából elterjedt szögletes toastkenyér mindenki számára elérhető a szupermarketek polcain, és sajnos alapvető élelmiszerré vált, elsősorban a lustaságunknak köszönhetően.
Miért rossz? Az ilyen kenyerek a liszten, són, élesztőn és vízen (vagyis a szükséges hozzávalókon) kívül számos furcsa és a hétköznapi vásárló számára azonosíthatatlan anyagot tartalmaznak. Ezekre kizárólag azért van szükség, hogy a termék gyorsan elkészüljön és sokáig megőrizze eredeti  állagát.
Ezt válaszd helyette: Valódi kenyér. Tudod, az a vekni formájú, amit a boltok előszeretettel neveznek “parasztkenyér”-nek. Még jobb, ha pékségből szerzed be, ahol kovásszal készítik.

6. MIKRÓS POPCORN

Valószínűleg nem meglepetés, hogy az elmaradhatatlan mozis snack felkerült erre a listára, de most elmagyarázzuk, miért különösen veszélyes, ha a mikrós változatot eszed.
Miért rossz? Sok zacskó bevonata tartalmaz perfluoroktán-szulfonátot (PFOS), ami nem elég, hogy rákkeltő, de rossz hatással van a termékenységre és a veseműködésre is. A kukoricaszemeket bevonó ízesítők pedig tele vannak egészségtelen transzzsírokkal.
Ezt válaszd helyette: Pattogtasd te magad kukoricát! Ilyen egyszerű: egy magas falú serpenyőben keverj össze kevés napraforgó olajat pattogatni való kukoricával. Alacsony lángon hevítsd, majd amikor pattogni kezd, fedd le és folyamatosan rázogasd addig, amíg már csak néhány pattanó hangot hallasz. Amíg meleg, a són kívül bármilyen más fűszerrel is ízesítheted.

InStyle