Egy ideig még biztosan nem változik az abortusztörvény, de mit akart Záborská és mit Bittó Cigániková?

camera

1

Egy ideig még biztosan nem változik az abortusztörvény, de mit akart Záborská és mit Bittó Cigániková?

Záborská (b) és Bittó Cigániková (j) még beszélnek egymással (Fotók: TASR) 

Megosztás

A konzervatív koalíciós képviselők várakozása ellenére mégsem módosul olyan gyorsan az abortusztörvény: a parlament végül sem kedden, sem szerdán nem tudta megszavazni a jogszabály módosítását, a folytatás csak októberben jöhet. Anna Záborská javaslata kisebb szociális jellegű módosítások mellett több szigorítást is tartalmaz. A liberális koalíciós képviselők javaslatát viszont szavazásra sem engedte volna Záborská.

A parlament várhatóan az októberi ülésén szavaz majd az OĽaNO konzervatív szárnya – jobbára Anna Záborská Keresztény Uniójának (OĽaNO-KÚ) tagjai – által beterjesztett javaslatról, amely részben szigorítaná a terhességmegszakítás feltételeit, részben pedig kissé növelné az elérhető szociális támogatásokat. A koalícióban egyelőre megmerevedtek a határok: a Jana Bittó Cigániková (SaS) vezette liberálisoknál Záborská javaslata veri ki a biztosítékot, a liberálisok módosítójavaslata – elsősorban az abortusztabletta engedélyezése – pedig a konzervatívok számára elfogadhatatlan, mondta a Paraméternek Gyimesi György (OĽaNO).

Mi volt Záborská eredeti javaslatában?

A Keresztény Unió (KÚ) elnöke azzal hirdette javaslatát, hogy az nem is az abortuszról szól, csak a terhes nőknek akarnak segíteni. Ez csak részben igaz, a júniusban beterjesztett eredeti javaslatával ugyan nem akarta betiltani az abortuszt, viszont több adminisztratív akadállyal nehezítette volna a beavatkozáshoz való hozzáférést.

Anna Záborská (Fotó: TASR)

96 óra várakozás, két szakvélemény

Ilyen volt például, hogy a jelenlegi 48 óráról 96 órára növelte volna a kötelező várakozási időt a beavatkozás elvégzése előtt, ráadásul az óra akkor kezdett volna ketyegni, amikor a páciens már minden engedélyt beszerzett.

Egy másik javaslata az egészségi okokból – például a magzat rendellenessége vagy az anya életének, egészségének veszélyeztetése miatt – kért abortuszt két szakorvosi véleményhez kötötte volna.

Ez bizonyos régiókban, és például a nehéz anyagi helyzetben élő nők számára, akár lehetetlenné is tehette volna az abortusz elvégzését.

Teljesen megtiltották volna a klinikák számára az abortusz hirdetését, ami azt eredményezte volna, hogy a klinika vagy kórház honlapjára sem lehetett volna felírni, hogy vállalják abortusz elvégzését is.

Szociális kozmetika

Emellett a javaslatuk emelte volna az egészségkárosodott gyermeket világra hozó anyának járó egyszeri támogatást – 3170,14 eurót javasoltak –, illetve kettéosztotta volna az egészséges gyermek születésekor járó 829 eurós támogatást: a 400 eurót az anya már a terhesség 24. hetében megkapta volna, a maradékot pedig a gyermek megszületésekor.

Záborská visszalépett – egy kicsit

A parlamenti vitában Záborská kicsit enyhítette volna első javaslatát:

a 96 órás kötelező várakozást ugyan megtartotta volna, viszont a második orvosi szakvélemény már nem lett volna kötelező: a nő dönthetett volna, felkeres-e még egy orvost.

Pontosítottak volna a reklámra vonatkozó szabályokon is, így kicsit enyhült volna a tiltás.

Bittó Cigániková abortusztablettát javasol

A liberális képviselők legnagyobb módosítása az lett volna, hogy törvénybe írták volna az abortusztabletta engedélyezését. A javaslatuk szerint a

„terhesség művi befejezését az orvostudomány legmodernebb ismereteinek megfelelően, műtéti vagy gyógyszeres úton hajtják végre.”

Ezzel megkerülték volna az abortusztablettát ugyancsak ellenző Marek Krajčí egészségügyi minisztert, aki már ma is engedélyezhetné a terhességmegszakításnak ezt, az Európa több államában már évtizedek óta alkalmazott módját.

96 óra helyett a jelenlegi 48

A javaslatuknak még két másik fontosabb pontja volt: megtartották volna a jelenlegi 48 órás „gondolkodási időt”, vagyis törölték volna Záborskáék 96 órás javaslatát. Enyhén módosították volna a születési rendellenességgel vagy betegséggel születendő gyerek egyszeri, 3170 eurós támogatásának a kifizetését is, amit szintén Záborskáék javasoltak: a kifizetést évre húzták volna szét, az anya havonta mintegy 260 euró pluszt kapott volna. így szerintük nem lehetett volna „motivációként” értelmezni. Az egészséges gyermek születésekor járó támogatást pedig a jelenlegi gyakorlatnak megfelelően, tényleg a születés után folyósították volna.

Az obstrukció most bejött

Mivel a parlament végül egyáltalán nem szavazott a módosításról, idén már várhatóan nem változik az abortusz módosítása. Bittó Cigániková bízik benne, hogy októberben sem lesz elég szavazat a módosítás elfogadásához.

Habár az SaS képviselője állítja, nem egyeztettek az ellenzékkel, az obstrukcióba az ellenzéki pártok közül bekapcsolódott csaknem az egész Smer, a Hlas és a ĽSNS. Pedig az ĽSNS ennél jóval szigorúbb abortusztörvényt szeretne, Marian Kotleba egyik nyári javaslata teljesen beiltotta volna a terhességmegszakítást.

A koalícióból az SaS-t támogatta a Za ľudí képviselőinek nagy része, a 12 képviselő közül nyolc.

A Sme rodinából szándékosan csak Zuzana Šebová nem prezentált, és a Paraméter információi szerint néhány OĽaNO-s képviselő is segítette a liberálisok obstrukcióját, akik felváltva nem szavaztak.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program