Decembertől garantáltan sótlanabb lesz az életünk

2015. október 22. - 21:15 | Belföld

Az éttermek, a pékek, az élelmiszergyártók, és tulajdonképpen az egész hazai gasztronómiai iparág nagy változásnak néz elébe.

December 1-től ugyanis enyhébben kell sózniuk az élelmiszert és a felszolgált ételeket - ezt az egészségügyi minisztérium új rendelete írja elő számukra.

A korábban elvégzett felmérések azt igazolták, hogy a szlovákiaiak többet sóznak, mint amennyit kéne.

Decembertől tehát kevésbé sós ételeket kéne kapnunk az éttermekben, de az előírás a hűtött és mélyhűtött termékekre is vonatkozik, sőt, a pékeknek is vissza kell fogniuk magukat. A rendelet szabályozza az iskolai menzák működését is, ahol viszont már az oktatásügyi minisztérium normái szerint főznek - itt tehát nem kell nagy változásokra számítani.

"A magas sóbevitel egy rizikófaktor, ami negatívan befolyásolja a népesség egészségi állapotát" - indokolja a szigorított feltételeket Lenka Skalická, a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) szóvivője. Elmondása szerint túlzott sózás hozzájárul a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásához, és a statisztikák szerint a túlzott mennyiség a kenyérrel, a készétellel és a levesekkel kerül be az emberek szervezetébe.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint egy átlagos felnőtt egészséges sóbevitele nem kéne, hogy meghaladja a napi 5 grammot, egy átlagos szlovákiai azonban napi 9-11 gramm sót visz be szervezetébe.

Az eddigi szabályozás 20 gramm sót engedélyezett 1 kilogramm élelmiszerben, az új rendelet - az Európai Bizottság irányadásainak megfelelve - most ezen hivatott változtatni.

• A kenyér és a különböző pékáruk kilója decembertől legfeljebb 18 gramm sót tartalmazhat, ugyanennyi a limit a hűtött és fagyasztott élelmiszereknél is, legyen szó húsról, tésztáról vagy zöldségről.

• Az éttermekben és kifőzdékben kapható készételek kilogrammja maximum 13 gramm sót tartalmazhat.

A Közegészségügyi Hivatal hangsúlyozza: a feltüntetett határértékek nem vonatkoznak a különféle élelmiszerekben természetesen fellelhető sómennyiségre, és a szigorított szabályozás csak a Szlovákiában előállított élelmiszerre vonatkozik, az EU-ból és a világ különféle részeiről importált élelmiszerre nem.

Ezen kívül fontos megemlíteni azt is, hogy nem kötelező a maximumig "felsózni" az ételeket, a termékek kevesebb sót is tartalmazhatnak, mint a határérték maximuma.

"A korlátozás valóban pozitív hatással lehet az egészségre, de ez a hatás csak kis mértékű" - nyilatkozta a TASR hírügynökségnek Ján Murín kardiológus.

A szlovák pékek, tésztakészítők és cukrászok szakmai szervezetének elnöke, Bohumír Sabo így nyilatkozott: "A limittel nincs semmilyen problémánk, a Közegészségügyi Hivatal bevont minket a rendelet kiadását megelőző egyeztetésbe." Elmondása szerint a pékek kompromisszumot kötöttek, mert hisznek abban, hogy ezzel pozitív hatással lehetnek a szlovák lakosság egészségére.

Bírság előtt figyelmeztetés

A Közegészségügyi Hivatal decembertől 100 és 1000 euró közti bírsággal büntetheti azokat, akik nem tartják be a minisztériumi rendeletbe foglaltakat. Az új szabályozást követő első hónapokban viszont nem akarnak bírságolni, először szóbeli figyelmeztetésben részesítik a szabályszegőket. "A bírság kiszabásakor figyelembe fogják venni az okozott kár mértékét" - közölte a hivatal szóvivője.

Az ellenőrök által vett mintákat az illetékes állami laboratóriumban fogják megvizsgálni, ahol a szakemberek pontosan meg tudják majd állapítani az ételben fellelhető sómennyiséget.

A Közegészségügyi Hivatal 2016-ban átfogó ellenőrzéseket tervez az érintett iparágban.

A só szerepe a táplálkozásban

A só, azaz a nátrium-klorid (NaCl) két alkotórésze a nátrium - 40% - és a klór - 60%. A nátrium a klórral és a káliummal együtt a szervezet folyadékháztartását szabályozza. Jelentős szerepe van az ingerületátvitelben, így az ideg- és izomműködésben, valamint a vérnyomás szabályozásában.

A klór a gyomorsósav alkotórészeként az emésztésben, a nátriumhoz, illetve káliumhoz kötött kloridion formájában a só-víz háztartásban és a sav-bázis egyensúly fenntartásában működik közre.

Az energiát nem adó, ugyanakkor a szervezet megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen nátrium az egyik legfontosabb makroelem a szervezet számára, azonban napi 1,5-2 gramm elégséges egy egészséges felnőtt napi nátriumigényének fedezéséhez. A napi nátriumbevitel csaknem teljes egészében a konyhasóból származik, 2 g nátrium 5 g konyhasónak - NaCl - felel meg.

(para/tasr)