Bemutatták Tutanhamon felújítás alatt álló külső aranyozott fakoporsóját

2019. augusztus 4. - 18:00 | Kultúra

A nyilvánosságnak is bepillantást engedtek Egyiptomban vasárnap Tutanhamon fáraó legkülső aranyozott fakoporsójának restaurálási munkálataiba. 

Bemutatták Tutanhamon felújítás alatt álló külső aranyozott fakoporsóját
MTI

Nemcsak Egyiptom, hanem az egész világ szempontjából egyedülálló történelmi tárgyról van szó - jelentette ki Hálid al-Ináni egyiptomi régészeti miniszter az épülőfélben lévő Egyiptomi Nagymúzeumban tartott sajtótájékoztatón.

A miniszter elmondta, hogy a 3000 éves, 2,23 méteres szarkofág, amelyet az ifjú fáraó portréja és a királyi jelvények díszítenek, nagyon kényes állapotban van, mert 1922-es felfedezése óta soha nem restaurálták.

A leghíresebb egyiptomi fáraó múmiáját rejtő három szarkofág közül a legkülsőt július közepén szállították át a luxori Királyok völgyéből a gízai piramisok közelében épülő, 2020 végére átadandó Egyiptomi Nagymúzeumba, hogy leendő helyén restaurálják.

A repedezett aranyozású szarkofág helyreállítása legalább nyolc hónapot vesz igénybe - közölte al-Ináni.

Az épülő Nagymúzeum 2020 végére tervezett átadása után egy helyen állítják ki a Tutanhamon sírjában talált összes kincset, benne a fáraó három koporsóját, amelyek közül kettő jelenleg a kairói, Tahrir téri Egyiptomi Múzeumban látható.

A fáraó múmiáját gránitfedelű homokkőszarkofágban, azon belül három egymásba helyezett koporsóban találták, a koporsók közül a két külső aranyozott fából, a legbelső színaranyból készült, és mindet istenek képmásai díszítik.

MTI