Az orvosok rákot diagnosztizáltak a férfinél, pár hónapot adtak neki, de ő a "kék zónába" költözött, és 40 évig elkerülte a halált (FOTÓK)

  • Bulvár
camera

1

Az orvosok rákot diagnosztizáltak a férfinél, pár hónapot adtak neki, de ő a "kék zónába" költözött, és 40 évig elkerülte a halált (FOTÓK)

-illusztráció- (Fotó: Pixabay) 

Megosztás

Stamatis Moraitisnál rákot diagnosztizáltak, és az orvosok azt mondták, hogy már csak hat-kilenc hónapja van hátra. A „kék zónába” való költözés után azonban közel 40 évig sikerült elkerülnie a halált - írja az Obkec.

A görögországi Ikaria szigetről beszélünk, amely "az a föld, ahol a lakosok elfelejtenek meghalni" beceneve. Az Unilad portál szerint sokkal több hasonló hely létezik, miközben a tudósok azt feltételezik, hogy az egészségesebb környezet valójában felelős a hosszabb élettartamért.

A történetről a BBC portálja számolt be, amely interjút közölt a sziget lakójával, Stamatis Moraitisszal. A férfi elmagyarázta, hogy 1976-ban az orvosok rákot diagnosztizáltak nála, és azt mondták neki, hat-kilenc hónapja van hátra. A görög férfi akkoriban az Egyesült Államokban élt, és úgy gondolta, hogy egy tengerentúli temetés költsége túl magas. Ezért úgy döntött, hogy visszaköltözik a szülőföldjére, ahol elkezdett bort inni és várni a napot, amikor meghal.

De ahogy telt az idő, ahelyett, hogy gyengült volna, Moraitis egyre jobban érezte magát. A szigeten töltött kilenc hónap után rájött, hogy sokkal tovább fog élni, mint azt az orvosok jósolták. Még csaknem 40 évig élt az Ikarián, végül 2013-ban, 102 évesen halt meg. A férfi az egészségi állapot javulását és a felépülést a folyamatos friss levegő belégzésnek, a jó ételeknek és a stresszmentes életmódnak tulajdonította. Az interjúban viccelődött, hogy a borfogyasztás is segített neki.

Az ember várható élettartamának körülbelül 20 százaléka a genetikától függ, a többit pedig az életmódtól. Az úgynevezett "kék zónákra" vonatkozó kutatások azonban, amelyekbe Ikaria szigete is beletartozik, azt találta, hogy a szokások megváltoztatása nem működik akkora mértékben, mint a bolygó egészségesebb helyein élni.

A görög szigettel együtt a "kék zónák" olyan helyszíneket is tartalmaznak, mint a japán Okinawa, a Földközi-tenger Szardínia, a kaliforniai Loma Linda vagy a Costa Rica-i Nicoya-félsziget. A Healthline portál szerint hosszabb életük oka, hogy az ott lakók sokkal egészségesebben táplálkoznak.

A világ ezen részein élő emberek statisztikailag sokkal tovább élnek, és kevésbé valószínű, hogy későbbi életük során betegségekkel összefüggő szövődményektől kell szenvedniük.

Obkec/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program