Az ortopédia jövője megérkezett Dunaszerdahelyre (fotók+videó)

2022. december 14. - 07:00 | Régió

Néhány hónapon keresztül Dunaszerdahelyen műtenek egy ortopédiai robot segítségével, majd az Pozsonyba kerül. A dunaszerdahelyi kórház felkerült a világtérképre, Közép-Kelet-Európában itt operálnak először a Zimmer Bionet vállalat által fejlesztett ortopédiai robot támogatásával.

Az ortopédia jövője megérkezett Dunaszerdahelyre (fotók+videó)
Fotók: Svet zdravia

Múlt hét szerda óta, keddel bezárólag összesen 10 páciensen végeztek már el teljes endoprotézist, vagyis tulajdonképpen térdízületcserét ennek a robotnak a segítségével.

"A nagyízületek ortopédiai műtétjei közül a térdprotézisek esetén a legmagasabb az elégedetlenségi ráta" – árulta el Radoslav Markech, a Zimmer Bionet vállalat szakembere a keddi sajtótájékoztatón. Ez az arány 25%, ami azt jelenti, hogy a térdízületek cseréje után minden negyedik páciens elégedetlen az eredménnyel. „Javarészt elhúzódó fájdalmakra, érzéketlenségre, merevségre, szorosságra, instabilitásra panaszkodnak, a robotika viszont ezen segíthet, ugyanis személyre szabhatja az ellátást. Az elvégzett műtétek sokasodásával egyre több adat gyűlik össze, melyek alapján egyre pontosabb döntéseket hozhat élőben a műtétet végző csapat” – árulta el.

A Rosa platform (Robotic Orthopaedic Surgery Assistant) egy francia technológián alapuló sebészeti asszisztens. Ennek a platformnak a korábbi verziói agyi és gerincműtétekre voltak alkalmasak, a legújabb viszont már térdműtétekre is.

„A térdízület a legbonyolultabb és a leginkább leterhelt ízületünk" – beszélt immár Almási József, a dunaszerdahelyi kórház ortopédiai osztályának főorvosa arról, hogy miért is kapnak a térdprotézisek ilyen kiemelt szerepet a gyógyászatban, majd hozzátette, hogy ugyanakkor a Rosa is már tovább fejlődik, és Johannesburgban tesztelés alatt van a csípőműtétekre is alkalmas platformja, amely a következő évben vagy években mehet át az európai certifikációs folyamaton.

Az orvos kifejtette, hogy ennek a technológiának köszönhetően a páciens visszanyerheti térdének eredeti tengelyét, amely a munkamegterhelés vagy sporttevékenység, esetleg más miatt deformálódott. Anatómiájából, genetikájából és a fokozatos megterhelésekből kifolyólag mindenki individuális térdtengellyel rendelkezik és ezt reprodukálja a robot.

Egy héttel ezelőtt kezdtek műteni ennek a berendezésnek a segítségével Dunaszerdahelyen, azóta tíz páciens esett át az operáción. Köztük volt a 70 felett járó gútai Kucsera Erazmus is, aki elmondta, hogy az operáció után elmúltak a fájdalmai. „Valóban jobban érzem magam, a térdem már nem fáj, és erős, ami alapvető” – szögezte le.

„Az ortopédiában az egyedüli elismerhető eredmény a hosszú távú, mi a páciensekkel együtt öregszünk, és ha viszontlátjuk egymást tíz évvel a műtét után, rendelkezésre állnak majd az adatok a műtét idejéből. Ez a jövő, noha még pelenkáskorban” – szögezte le Almási, aki a műtéteket végző csapatával az elmúlt években tulajdonképpen bejárta a világot, hogy különböző műtéteket figyeljenek meg vagy végezzenek el ilyen robot asszisztens segítségével.

2019 márciusában végezték el az első ortopédiai műtétet ilyen robot asszisztens segítségével, és Almási szerint ezzel mi is nagyon is az első felhasználói közé tartozunk.

Amint azt Radoslav Markech kifejtette, ez az első ilyen berendezés egész Közép- és Kelet-Európában, beleértve Ausztriát is. Nyugat-Európában mintegy 140, világszerte pedig több mint 400 működik belőle különböző klinikákon. Egy 2019-es felmérés szerint 2030-ra ilyen robotokkal végezhetik el az ortopédiai műtétek 60%-át.

Szlovákiában azonban a robottal elvégzendő műtéteket pillanatnyilag nem téríti az egészségügyi biztosító, így ezek az ortopédiai beavatkozások standard felettinek, fizetősnek számítanak. Tudni kell azt is, hogy amint említettük, a berendezés ideiglenesen van a dunaszerdahelyi kórházban, ugyanis jövő májustól az új, pozsonyi Bory kórházba szállítják át. Ebbe a klinikában lesz az ortopédiai osztály főorvosa a jövőben Almási József is.

Bock Sylvia, a dunaszerdahelyi kórház igazgatónője elmondta ugyanakkor, hogy az ortopédiai osztály ezzel nem szűnik meg. Az osztályt csaknem tíz évvel ezelőtt alapították, amikor a kórháznak éppen Almási doktor volt az egyetlen ortopédusa. „Erre szeretnénk építeni, az új főorvossal pedig a csapat egy része is itt marad, emellett szoros lesz az együttműködésünk a szintén a Svet zdraviához tartozó pozsonyi kórházzal” – fogalmazott.

Almási kérdésünkre elmondta, hogy a koronavírus-járvány ideje alatt a várólista nagyon megnőtt az effajta műtétekre. „Megpróbálunk a lehető legtöbb embert megműteni, míg itt lesz a berendezés. Minél több elégedett beteget szeretnénk” – húzta alá.

A Svet zdravia készített egy videóösszeállítást az egyik első műtétről:

(SzT)