Augusztusban tovább lassult az infláció, júliushoz képest az élelmiszer olcsóbb, a benzin drágább lett

camera

1

Augusztusban tovább lassult az infláció, júliushoz képest az élelmiszer olcsóbb, a benzin drágább lett

Fotó: TASR - illusztráció 

Megosztás

Augusztusban újabb csaknem 1 százalékpontos csökkenést mutatott ki a Statisztikai Hivatal az éves inflációban, az árak 8,9 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel ezelőttinél, az élelmiszer 13,6 százalékkal drágult.  A hóközi összehasonlításban azonban az élelmiszer ára csökkent, az üzemanyag drágult, összességében júliushoz képest az árak nem változtak.

Augusztusban is folytatódott az éves infláció csökkenése, az árak az egy évvel korábbihoz képest már „csak” 8,9 százalékkal emelkedtek. Legutóbb másfél évvel ezelőtt, 2022 februárjában volt ilyen alacsony az áremelkedés, de akkor még bőven növekvő volt a trend.

Az éves áremelkedést még mindig az élelmiszerek és az energiaárak húzzák, de ezeknek az emelkedése is fokozatosan lassul.

Tavaly augusztushoz mérve az élelmiszer 13,6 százalékkal volt drágább, a legnagyobb ugrást a cukor esetében tapasztalták, amelynek ára az egy évvel ezelőtt még 20 százalékkal alacsonyabb volt.

Étolajat azonban 6,8 százalékkal olcsóbban tudtunk venni, mint tavaly, a Statisztikai Hivatal szerint ezt az esést annak „köszönhetjük”, hogy ez a termékcsoport egy évvel ezelőtt hatalmasat drágult.

Az energia és a lakhatás 7,8 százalékkal volt drágább, mint egy éve, de a drágulás ebben a termékcsoportban is lassul, legutóbb 2021 decemberében nőttek ennél lassabban az árak.

Forrás: Statisztkai Hivatal

Júliushoz képest az élelmiszer olcsóbb, a benzin drágább volt

Az árak júliushoz képest stagnáltak, de a hóközi infláció csak az üzemanyagárak emelkedése miatt mutat nullát. A legtöbb termék ugyanis olcsóbb volt augusztusban, mint júliusban, az élelmiszerárak például 1,1 százalékkal csökkentek.

A zöldség 4,6%-kal, gyümölcs pedig 2,8 százalékkal volt olcsóbb a júliusinál, de enyhén csökkent a tej- és tejtermékek (0,8%), a kenyér (0,9%), a hús (0,2%) és az olajok és zsírok (1,1%) ára is. A júliusihoz képest kevesebbet fizettünk az energiáért és a lakhatásért is.

A legnagyobb áremelkedést az üzemanyagoknál mérte a Statisztikai Hivatal, augusztusban átlagosan 7,3 százalékkal tankoltunk drágábban a júliusinál. A komoly drágulás ellenére azonban még mindig 4,5 százalékkal olcsóbb volt idén augusztusban egy tank benzin, mint egy évvel ezelőtt.

Még mindig Magyarország vezeti a listát

A 8,9 százalékos értékkel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban.

A legrosszabb adatot szokás szerint Magyarországon mérték, itt még mindig két számjegyű, a hazainál csaknem kétszer magasabb, 16,4 százalékos volt a pénzromlás.

A szlovákiainál kicsit rosszabb, 10 százalék körüli pénzromlásra lehet számítani Lengyelországban – itt még nincs adat –, és velünk egy sávban van – 7-10 százalék – Csehország, Ausztria, Horvátország, Románia és Bulgária is. Az unió legtöbb tagállamában 4-7 százalék közötti volt az áremelkedés, de Spanyolországban és Belgiumban csak 2,4 százalékkal voltak magasabbak az árak az egy évvel ezelőttinél.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program