Alaposan meg kellene fontolnunk, milyen és mennyi gyógyszert vásárolunk

camera

1

Alaposan meg kellene fontolnunk, milyen és mennyi gyógyszert vásárolunk

Illusztrációs felvétel (Pixabay) 

Megosztás

Mindenki alaposan fontolja meg a gyógyszervásárlásnál, hogy valójában mennyi orvosságra van szüksége, nem kellene felesleges készleteket felhalmozni – figyelmeztetett az Állami Gyógyszer-ellenőrzési Hivatal (ŠÚKL), mivel évről évre egyre több lejárt gyógyszer marad a lakosságnál.

„Ez a közkiadásokat és az önök pénztárcáját is terheli” – tette hozzá a hivatal. Tavaly összesen 241 tonna fel nem használt gyógyszert adtak le a betegek 2144 patikában. „Ezek begyűjtése és megsemmisítése, elégetése összesen 410 ezer euróba került” – tájékoztatott a ŠÚKL.

A szavatossági idő lejárta után a gyógyszereket nem szabad kidobni a szemétbe vagy lehúzni a vécén, az eredeti, belső csomagolásukban kell visszavinni őket a gyógyszertárba.

Tablettákat, kapszulákat, fiolákat, ampullákat, kúpokat, szirupokat, krémeket, kenőcsöket lehet leadni, a használati útmutató nélkül, az eredeti gyógyszerlevélben, üvegcsékben, tubusokban, tégelyekben stb. Ide tartoznak például a felhasznált injekciós tűk, inzulintollak, ampullák, oldatok is. De injekciós tűket csak akkor lehet leadni, ha az eredeti csomagolás részét képezték.

Nem lehet visszavinni a patikába gyógyászati segédeszközöket, homeopátiás készítményeket, diétás termékeket, táplálékkiegészítőket, bébiételeket, kozmetikai termékeket, még akkor sem, ha azokat gyógyszertárban vásároltuk, de nem minősülnek gyógyszernek.

TASR

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program